Ayuttaya, 01 Aralık 2017
25 Kasımda Bangkok’a vararak ayak bastığım uzakdoğu veya genel adıyla Güney Doğu Asya topraklarında 5 gündür nefes alıyorum. Burada yaşamak, şehirlerin kokusunu ve ruhunu hissetmek.. “Tayland veya herhangi bir ülke ben kendi kararımı verdim, buraya kadar geldim, beni kabul edin izninizle bu topraklarda geçici olarak misafiriniz olacağım” sözlerini içimden geçirdim. Her yerin farklı bir enerjisi yok mudur? O yüzden bir yere giderken orada göreceklerimden çok. yavaş yavaş ilerlemek isterim.
Bir gece önce bir sonraki duraklarım olabilecek Sukothai ve Phitsanulok şehirlerinde hostel araştırması yaptığımda neredeyse full olduğunu görünce, acaba nereye gitsem diye düşündüm. Sabah hosteldeki görevliye Sukothai otobüsünü sorunca sadece öğleden sonra olduğunu ve gece 12 de vardığını öğrendim. “Ama saat 12:15 Phitsanulok trenine binerseniz oradan 1 saatte ulaşırsınız” diye ekledi. Saat 10:00 civarı ve acele sırt çantamı kapatıp, tren istasyonuna yürümeye koyuldum. Saat 12 den önce istasyona vardım ama bilet gişesinin önü fransız gezginlerin kuyruğu ile doluydu. Tam bana sıra geldi ki, sadece 1.sınufta yer kalmış. O da 455 TBT, yaklaşık 15 $US yapıyor, ama karar vermek istedim. Tam saat 15:30 da olan trene bilet alıyim dedim ki, görevli saat 13:05 de Lopburi 209 nolu trenin 13 BT olduğunu söyledi. Anında karar verdim. Lopburi ye bakarım olmazsa aynı trene oradan binerim diye düşündüm. Daha önce de bir kaç sefer hostelde yapılan sohbetlerde Lopburi’de maymunlar olduğu için gitmek istemediğimi söylemiştim.

Tren local tren olduğu için tüm vagonlar 3.sınıf, tren geldiğinde en son vagona bindim. Kapının karşısında arkası cama dayalı koltukta bir rahip oturuyordu, bana gülümseyerek karşısında olan koltuğu işaret etti. Sırt çantamı yukarı yerleştirmek için kaldırırken, yanında oturan gence işaret etmesiyle, çanta havada yukarı doğru hamle yaptı ve yerini aldı. Tam oturdum ki rahat duramadım, içeri doğru bir bölmede oturan budist rahibin karşısına geçeyim dedim. Tam bir adım attım ki rahip bana bir kızdı, sonra genç rahip bana dizlerini işaret etti, kadınlarla diz dize oturamadıklarını anladım. Aslında gülümseme ve bir işaret ile nasıl güzel iletişim kurulabildiğini gördüm. Yerime oturunca kapının sağının girişinde staff, koltuğumun solunda da “rahipler için özel bölüm” yazdığını gördüm. Bir anda çok utandım adamlar sırf yabancılar için ingilizce yazmışlar, ben de neredeyse rahibin yerine oturacağım. Neyse sessizce yerimde oturup, yolculuğun keyfini çıkarttım. Bir ara budist rahip bohçasından tablet çıkardı, bir an şaşırdım ama teknoloji her yerde. Nasıl Puno, Peru, yüzen adalarda yerlilerin türk telenovelalarını çok sevdiklerini söylemelerine şaşırdıysam, benzer duygular. Yol boyu pirinç tarlalarından geçtik. Gökyüzü mavi, toprak yeşildi. Güneş ışınları pirinç tarlalarında suya vuruyordu. Ekinler büyüyecek sofraya gelecekti, ve niye pirinç tanesinin ziyan edilmeyeceğini anlıyordum.

Bir saat on dakika sonra Lopburi istasyonuna vardık.

Bilet gişesine yöneldim ve Pitsanulok için bilet sordum saat 16:30 da olduğunu öğrendim. Nasıl olsa iki saat var, bakiyim bir hostel bulabilir miyim diye Maps.me haritalardan en yakın hostelin 400 mt de ve 8.0 puanın olduğunu görünce yol beni oraya doğru götürdü. Hostel veya guest house, iki katlı ahşap bir yapı, döşemeler eski ahşap, yürüdükçe ses çıkartıyor. Üst katta odalar, girişte büyük bir restaurant var. Önce tek kişik oda gösterdiler, dorm oda da varmış 180 TBH hemen yerleştim. Geniş bir oda da ayrı ayrı dört tane yatak bulunuyor, tavana monteli iki adet vantilatör sürekli sağa sola kafasını çeviriyordu. Yatağa uzandım saçlarım uçuşmaya başladı. En iyisi gidip maymunları görmek diyip, sağa sola yürüyüp, maymunlu tapınağı buldum.

Zaten tapınağa gelmeden maymunlar binalara tırmanıyor, caddeden karşıya geçiyorlardı. Küçük bir şehir maymunları da görünce şehir turunu, sokakta satılan thai yemeği ile bitirdim