San Miguel de Allende, Meksika şehrine 274 km uzaklıkta Disneyland şehri olarak tanınıyor. Peki Meksika’da Cancun ve Karayip plajları varken, San Miguel de Allende cazibesi olan şehirlerine Meksiko şehrine geldiğimde seyahat planı konusunda tanıştığım meksikalılardan götüş aldım. Bunların içinde istisnasız ortak olan San Miguel de Allende idi.

Meksika’nın merkezinde bulunan San Miguel de Allende, Cancun, Cozumel veya Los Cabos’daki Meksika tatil köyleri gibi plajlara veya mavi sulara sahip değildir. Doğrudan birçok ABD veya Kanada şehirinden ulaşmak kolay değildir. Houston veya Mexico City’de bağlantılı bir uçuş rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir. Ancak, turistler bir kere ziyaret ettiğinde, orta Meksika’daki bu büyülü şehre aşık olma eğilimindedirler. Birçok ilk ziyaretçiye tekrarlayıcılar gelir; Diğerleri eve gidip poşetlerini poşetleyerek kalıcı olarak geri getirirler. San Miguel de Allende’de yaşayan insanların neredeyse yüzde yirmi gurbetçisi. İşte on nedenden dolayı:1) TarihçeSon zamanlarda bir UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenen San Miguel de Allende, Meksika’nın Kurtuluş Savaşı’nda tanınmış bir figür olan General Ignacio Allende’den alınıyor. Kentin zengin tarihi, gümüş ticaretinde önemli bir rol oynayan 1542 yılına dayanıyor.2013/08/07-StatueofGeneralIgnacioAllende.jpgGeneral Ignacio Allende’nin Heykeli2) MimarlıkSan Miguel de Allende, iyi korunmuş sömürge ve İspanyol mimarisi ile tanınır. Kentteki en yüksek bina, pembe kireç taşının ön cephesiyle Parroquia de San Miguel Başmelek’tir. Bu yerel mahalle kilisesinin gotik cephesi, Barselona’daki Gaudi’nin Sagrada Familia’sından esinlenmiştir. Efsaneye göre, mimar Zeferino Gutierrez esin kaynağı olarak bir resim kartpostalı kullandı.2013/08/07-architecture2.jpgParroquia de San Miguel Başmelek3) Eklektik MağazalarSan Miguel de Allende’deki mağazalar, sanat galerileri, hediyelik eşya dükkanları, modern butikler ve bu eczane (Botica De Santa Teresita) gibi yüzyıllarca ucuz homeopatik ilaçları doleden eski mağazalardan oluşuyor.2013/08/07-BoticaDeSantaTeresita3.jpgBotica De Santa Teresita4) Kültürel KarışımSan Miguel de Allende, ılımlı bir iklime, canlı sanat ortamına ve ekonomik yaşam kalitesine sahip olmakla birlikte sadece Meksika kültürünü zengin değil aynı zamanda ağırlıklı olarak ABD ve Kanada’dan gelen birçok emekli, sanatçı ve yazarın ilgisini çekiyor. Ekonomik gerileme ile Meksika ve diğer ülkelerdeki diğer şehirlerden turistler geliyor. Diğer kültürlerin müziklerini ve danslarını kutlayan birçok hafta sonu festivalleri var.2013/08/07-StreetScene4.jpgSan Miguel de Allende’de Sokak Sahne5) Yeme İçmeSan Miguel de Allende turistler için çok popüler olduğu için, sokak gıdalardan gurme restoranlarına kadar bir sürü foodie destinasyonu var. Meksika’nın en ünlü şeflerinden biri olan Enrique Olvera, Hotel Matilda’daki Moxy Restaurant’ı yönetiyor. Otelin avlusu içinde bulunan menü, taze, yerel olarak tedarik edilen malzemelerle hazırlanan yaratıcı yemekleri vurgular. Belediye piyasası, bölgenin kültürü ve gıdaları hakkında bilgi edinmek için kaçırmayın başka bir yer.

Rooftops

Bazıları “ebedi bahar” olarak nitelendirilen bu ılıman hava koşuluyla San Miguel de Allende’nin restoran ve barlarının çoğu, güzel şehir manzaraları sunan çatı katlarında. Burası Rosewood Resort’taki Luna Çatı Tapas Barı.2013/08/07-Rooftop6.jpgLa Luna Rooftop Bar, Rosewood San Miguel de Allende’de7) SanatII. Dünya Savaşı’ndan sonra, birçok asker GI tasarısından istifade ederek San Miguel’deki sanat okullarına girdi. Bunların ilki 1938’de açıldı. Bir sürü stüdyo ve galeri ile çalışan sanatçılar ve zanaatkarlar hala çok canlı bir sanat camiası var. Fabrica La Aurora, eski bir tekstil fabrikasında barındırılan bir sanat ve tasarım merkezidir. Ayrıca sokaklar, her türlü zanaat satan davetkar dükkanlarla kaplanmıştır.2013/08/07-HandcraftedBootsataGallery7.jpgEl işi çizme galerisinde8) Yürüme becerisiSan Miguel’in tarihi merkezi, trafik ışıkları olmayan dar sokaklar, sokaklar ve yolların bulunduğu 24 blok içerir. Kent, mesafeler açısından oldukça rahat geçilebilmesine rağmen, pürüzlü Arnavut kaldırımı sokakları özellikle yanlış ayakkabı giyen birisi için tehlikeli olabilir.2013/08/07-TheCobblestoneStreets.jpgSan Miguel’in Arnavut kaldırımlı sokakları9) Jacaranda AğaçlarıÇiçek açan lavanta rengi jakaranda ağaçları Orta Amerika, Güney Amerika, Meksika ve Karayipler’deki tropik ve subtropikal bölgelerde bulunur. Mart ve nisan ayları arasında, San Miguel de Allende’de bulunan bu güzel ağaçlar tam çiçekleniyor.2013/08/07-Jacarandaabouttobloom9.jpgJacaranda çiçek açmaya10) Dramatik Güneşlenme ve Gün BatımlarıSierra Madre eteklerinin hafif ve değişen renkleri nedeniyle San Miguel de Allende’de gün doğumu ve gün batımları oldukça dramatik olabilir.2013/08/07-SanMigueldeAllendeatSunset.jpgSunset’de San MiguelEĞER GİDERSENSan Miguel de Allende tarihi açısından zengin ve mutfağı ve kültürü açısından sofistike. Yürüyerek keşfetmek eğlenceli, Hotel Matilda ve Rosewood San Miguel de Allende gibi güzel yerler.San Miguel de Allende hakkında daha fazla bilgi için, Guanajuato Turizm’in resmi web sitesine bakın. San Miguel de Allende, Guanajuato eyaleti konumundadır.Irene

Mexico City kuzey terminalinden, Primera Plus otobüs firması ile ulaştım. Otobüs şöförü kalkıştan önce yolculuk bilgisi verdi.

Aslında ETN adlı başka bir firma da var, ama daha pahalı olduğu için 431 MXP’ye bileti aldım. Her zaman yola çıkmayı ağırdan aldığım için 15:15 otobüsüne yetişebildim. Firma binmeden önce içinde sandvic ve gofret olan poşet verdi. İçecekleri gazoz cola veya su vb seçebiliyorsunuz. Otobüs konforlu, wifi ve her koltukda tv film ekranı var. Saat 19;:00’da şehre vardık. Terminal oldukça küçük, bagajımı alıp,  yola çıktım. Şehir merkezi terminalden 2 km uzaklıkta yer alıyor. Yola çıktım, üzerine Centro yazan otobüslere bindim neyse ki telefonumdaki Maps.me uygulaması sağolsun, hostelimin yer aldığı Lorento Sokağı önüne gelince indim. Otobüsler 7 MXP oldukça ucuz. Yolun köşesinde yer alan Kilise’yi şöyle yüzeysel inceledikten sonra iki taraflı yer alan iki katlı kolonial evlerin gölgesinde yürümeye başladım. Önümde turist olduğu anlaşılan bir erkek ile konuşmaya başladık, benim yeni vardığımı anlayınca “Ben de beş yıl önce bu şehre 3 günlüğüne gelmiştim, ama bu şehre aşık oldum ve ayrılamadım”  sözlerini içtenlikle ekledi. Yolumu bitirmeden, o solda yer alan bir evin kapısından süzülerek ayrıldı.  Booking.com dan rezervasyon yaptığım Catrina Hostel’e vardığımda daha önce Mexico City Hostel’den arkadaşım Alex ile karşılaştık. Hiç bir iletişimimiz yoktu ve bana vedalaşamadan ayrılmıştı. tesadüf bizi tekrar karşılaştırdı. Hostele kayıt yaptırırkenO bir arkadaşıyla buluşacakmış saat 20:00, ben çantamı koyduktan sonra beraber çıktık. Plazaya gittiğimizde cıvıl cıvıldı. Italyan lokantasında müzik çalan gruplar. 🎵🎶🎼🎷🎷🎻 Plazaya hakim büyük bir kilise var tüm şehirlerde okduğu gibi.

Ertesi gün çıkıyorum şehri keşfetmeye.Hemen iki saatlik sevimli şehir turu otobüsüyle.