09 Haziran, 2017 Viñales, Küba

Bugün Viñales’den ayrılıyoruz. Bir gün önce bir taksi ile anlaştık. Öğlen 12’de gelip, bizi Cien Fuego’ya götürecek. Kaldığımız evde 3 polonyalı var. Onlar da gelmek isteyince yedi kişilik taksi ayarladık. Sabah terasda avustralyalı Mathieu ile kahvaltı yaptık. Alexis su çiçeği çıkarttığı için bir şey yemek istemedi. Pharmacy e gidip losyon ve antihistamanik aldı. Kahvaltı 5 Cuk ya da dolar, pahalı ama daha önce dışarıda yemek tecrübemizde çok da cazip bir restoran olmadığínı gördük ve hemen hemen aynı fiyatlara.

Viñales’den Cienfoego’ya yaklaşık 6 saat yolculuğumuz olacak.

Kahvaltıda Mathieu ile konuştuk, o da arayış içinde Avustralya’da mutlu olmadığını söyledi. Ben de geçmişi unutması gerektiğini söyledim. Çok kolay değil.. Herkesin ayrı bir hikayesi var. Görünüşte ilk gün çok yüzeysel bakmıştum ama Küba seyahatimde zamanımızın büyük çoğunluğu birlikte geçecekti. Her anda farklı deneyime sahip oluyoruz.

Saat 12 de taksi gelmedi, pazarlík yaptık adresi verdik ama maakesef onların telini almamaşız. Neyse Küba tecrübesi yaşamış bulunuyoruz. Araştırmalardan sonra bakıyoruz olmuyor, Pinar del Rio ya gidip taksi kollektivo ile Havana ya gitmeye karar veriyoruz. Grupla hareket eymek oldukça zor. Bir taksi çağurıp, 4 kişi önden Pinar del Rio ya gidiyoruz. Diğerleri de arkadan geliyorlar. Oraya varır varmaz şiddetli yağmur başlıyor. Bir türlü toparlanamıyoruz. Taxi kollektivo yu ayarlıyorum ama bir türlü toparlanmıyorlar. En sonunda Havana’ya kadar taksi collektivoya binip oradan da iki ayri taksi ile anlaşip Cienfuegoya varıyoruz. Bizim taksi daha