Vize Konusu

Türk vatandaşları için maalesef Küba vize istiyor. Sadece yeşil pasaportu, hususi pasaporta sahip olanlar vizeden muaf. Vize ücreti 15 US dolar. 

ATM, KAMBIYO PARA KONUSU

Küba’da kredi kartı kullanma imkanı yok. Küba ziyaretinden önce gidenlerden tavsiye almıştım. Hepsi yalan oldu. Her yerde ATM var.

Amerikan dolar, Euro Sterlin Meksika pesosu  Kanada doları, rahatlıkla Cadega Cambio Ofislerinde bozdurabilirsiniz. Mutlaka pasaportunuzu yanınızda götürün. En akıllıca olanı Euro taşımak. Dolardan daha fazla komisyon alınıyor. Gittiğim bir çok yerde ATM bulunuyordu. Zaten exchange yaparkrn de değer kaybı olduğu için Atm den gerekyiği kadar para çekmek daha mantıklı.

KÜBA PARA BİRİMİ

Küba’da iki farklı para birimi var ve ilk gün çok kafa karışıklığı oluyor. Ayrıca bazıları bilmeyen turistleri dolandırıyor.

CUC Cuban Convertible Peso ve National Peso

Cuc Küba’nın turizme açılmasıyla sonradan çıkarılmış para birimi. Turist olarak exchange yapınca elinize Küba Cuc ları geçmiş oluyor. Piyasa değeri 1 Cuc=25 peso, ama alışveriş yaparken genelde 24 peso olarak değerlendiriliyor. Sokakta satılan ürünler ve küçük yerlerin bir çoğu National Peso kullanıyor. Siz Cuc verirseniz onlar üzerini peso olarak verirler. İlk günler en iyisi paraları karıştırmamak için ayrı bir yerde muhafaza etmem.

KONAKLAMA

Kübada çoğunluk Casa veya evler var. Ama gelmeden stress yapmayın. Sokakda kalmazsınız. Hostelworl.com dan hostellere bakabilirsiniz. Ben hostelde Casa de Mirelle de kaldım. 10 Cuc ücreti var, harika bir ev değil ama yalnızsanız en ucuz yöntem. Burada birileriyle tanışıp, diğer seyahatlerinizde odayı paylaşabilirsiniz. Küba’da genellikle evlerin evsahipleri bir sonraki konaklamanızı ayarlıyor. 

HAVAALANINDAN ULAŞIM

Havaalanından maalesef shuttle yok.Ama diğer Terminal 3’e giden ringe binip, P12 otıbüsüne binerseniz şrhir merkezine varmış olursunuz. Ücret çok düşük 5 centim diyelim. Taksi oldukça pahali 25 Cuc veya Us dolar eşitliğinde