San Pedro uzun boylu bir kaktüs. Seromoni olarak Güney Amerika’da kullanılışının 3.500 yıllık bir geçmişi var. İçeriğinde meskalin bulunuyor. Wachuma Peru’da tıbbi ilaç olarak kabul ediliyor ve kullanımı yasal. Wachuma, maskulen enerji ve kalp yolunu açmak için kullanılıyor. Ayahuasca da tersine dişil enerji. Kullanımda fiziksel arınma ve bilincin farkındalığını artırmak için kullanılıyor.

Wachuma  yüksek titreşimli bir bitki olup, çecek olarak kullanımından sonra üç etap oluyor. Wachumanın deneyimi mutlak xaman yerine, evreler olarak tanımlanıyor. Çünki bitki enerjisi bir ruhtur ve zaman önemsizdir.İlk aşamada wachuma mideyi ve sindirim sistemini temizlemeye odaklanıuor, ikinci aşamada fiziksel bedeni, sinir ve kas sistemini, dolaşım sistemlerini temizlemeye odaklanıyor. Üçüncü aşama ise wachuma enerjik bedeni ve ruhsal bedeni temizlemeye yönelik bir çalışma yapıyor. Wachuma Ayahuasca deneyimi gibi kullanan kişiye özel bir deneyim sağlıyor. Inanışlara göre Wachuma şu an neye ihtiyaç duyuyorsanız, onu size getiriyor. Benim görüşüm Ayahuasca ve San Pedro olarak bu bitkilere inanıp onların vücudunuza girmesine “hoşgeldin bedenime wachuma” seni bekliyordum gibi sevgiyle karşılamanın daha olumlu sonuçları olacağı şeklinde.
Hep denir ya anı yaşamak gerek.  An’da kalmalı.. Bunu tanımı kişiye göre değişebilir. Ana San Pedro kaktüs amcamız ‘Anı yaşamayı gözümüzün içine sokuyor” Ayahyasca geçmiş gelecek tecrübesi verirken San Pedro diyor ki ben bu anı sadece yaşamanızı sağlarım.

Diğer tecrübeler gibi San Pedro ile tanışmam da tesadüf oldu. Kutsal Vadi de Arda’nın Vamos evinde kalıyorum. İki haftalık sütenin son iki gününde evde konuklarla on iki kişiyiz. Gelen de talep üzerine Arda Cuzco Mercado’dan iki yane kocaman kaktüs aldı getirdi. Ben de haxır ayağıma gelmişken San Pedro’ya hoşgeldin demek istedim. Bir gün hep birlikte bir masanın etrafında toplandık. Ve büyük kazan gibi tencereleri hazırladık. Arda seromoni ile ilgi rituel sözleri söyledikten sonra, önüöüzde bir tabak ve bıçak veya bir tahta üzerinde işleme başladık. Kaktüsün dışı yıldız gibi sadece kabuk kısmını dilim dilim keserek, içini yeşil kabuğu görünene kadar kazıdık. 

Kaktüs yüzlerinin içinden  yapış yapış bir sıvı çıkıyor ve işlem sürdükçe ellerim korkunç bir hale dönüşmüştü. Bitenleri 

tencerede btiirdik ve içine su doldurduk. Yaklaşık bir güne yakın ocakta kaynatıldı. Kaynadıkça üzerindeki köpükler alındı.
İçecek hazır hsle gelince bir seromoni hazırlandı. San Pedro gündüz ve doğada yapılan bir seromoni. Sabah hazırlanıp, sadece bir çay içtikten sonra iki araba doluştuk bir köyün yukarılarında bir tepeye gittik. Bu arada tüm müzik aletleri de hazırdı. Bir daire etrafında toplanıp, seromoniye bsşladık. 

Arda seromoni ile giriş konuşması yaptıktan sonra önüne koyduğu işlemeli bir örtünün üzerine kendimize göre değerli tsşıdığımız bilezk yüzük vb koyduk. Sırayla içmeye başladk, erkekler iki bardak, kadınlar bir bardak gibi. Biraz sonra içecek etkisini göstermeye başladı algılarım artmaya tüm doğanın sesi volümü yükselmeye devam etti. Artık herkes bu deneyimi biraz yalnız geçirmek için dağıldı. Bir yandan müzik yapmaya devam edenler vardı. 
Tepenin yamacına doğru dağınık yayılmışken, aşağı köyden geldiği tahmin edilen iki adam belirdi. Adamlar köyün korucusuymuş. Peru da yerliler komunity olarak ayrılıyor. Kendilerine özerk bölgelerde yaşıyorlar. Adamlar soruyor niye burdasınız ne yapıyorsunuz gibi. Bu bizim arazimiz izinsiz giriş yaptınız. Tekrarlayan aynı cümleler. Yanıtlardan hiç tatmin olmuyorlar. Bunlara biraz para çıkarıp veriyorlar. Gidiyorlar. Oradan ayrılmaya karar veriyoruz. Yürüyoruz Calcaya doğru giden su kanalına çıkıyoruz. Bu yol bizim Calca ya varmamızı sağlayacak. Ama içeceğin etkisiyle yolda bir yerde çöküyoruz. Bir anda bir kadın iki erkek bize yetişiyor cevaplardan tatmin olmamışlar bizimle köy meydanında mütevelli heyeti ie birlikte toplantı yapmak istediklerini söylüyorlar. Konuşmalar yarım saat devam ediyor, çaresiz köye geri dönüyoruz. Meydanda herkes toplanıyor tekra aynı söylem devam ediyor.

 Bizim çantalarımıxı aramak istiyorlar. Arda en sonunda onları ikna ediyor. Her kişi için bir ücret ödüyoruz onu deftere bağış olarak yazıyorlar. Ve kanalı takip ederek şimdiki zamana geri dönüyoruz. 

Bulutlar dans ediyor kuşların kanat çırpışındaki tireşimi doğanın tüm seslerini deneyimliyoruz. 

Calcaya varışımız akşam oluyor. Yıldızların ışığında yolumuzu buluyoruz.