Ayahuasca şaman dininde kutsal bir içkinin adı.  Güney Amerika amazon yağmur ormanlarında bol miktarda bulunuyor. Tabii en büyük özelliği kalp gözünü üçüncü gözü açması. Ayahuasca kutsal bir içecek.. Kendi iç yolculuğunu yapmana yardımcı oluyor ve aynı zamanda bedeni yrmizliyor hrm kötü enerjilerden hem de hastalıklardan. Anlatılanlara göre bitki şaman ile konuşmuş ve böyle bir etkisi olduğu anlaşılmoş.

Ayahuasca ile tanışmam tamamen tesadüf oldu. Bazen gitmeniz gerekmez o size gelir ya öyle bir şey. Ocak ayında Peru’da arkadaşım Zeynep ve Serdar’ın Aguas Calientes köyünde Kelebek Bahçesi içinde açmak istedikleri Cafe açılışında bulunmak ve birlikte zaman geçirmek için oraya gittim. O zamana kadar ki düşüncem ayahuasca için hazır olmam gerektiği idi.

Gel zaman git zamsn Kelebek bahçesinde gönüllü olarak çalışıp, sakin günler geçiriyordum. Bir gün Zee ile konuşurken onun kelebek  bahçesinde çalışan Daniel ile bir ayahuasca deneyimi olduğunu öğrendim. Oradan ayrılmadan bu deneyimi yaşamak istedim. Bir gün Daniele bahsettim. O sırada kelebek bshçedinin ortaklarından Leo da katılmak istedi. Aslında bir süre perhiz yapmak gerekiyor. 

Ayahyasca Diyeti Neler Yemeli Neler Yememeli

Ayahuasca içmeden 2 hafta önce 

Alkollü içecekler, marijuna vb kullanımından kaçınmak 

48-72 Saat önce 

  • Kızarmış yiyeceklerden
  • Mayalı yiyecek
  • Baharatlı yiyecekler
  • Konserve yiyecekleri 
  • Domuz veya et
  • İşlem görmüş şeker
  • Fazla tuz kullanımı
  • Ekstra olgun meyvalar
  • Günlük suplementler

Daniel e sorduğumda son 3 gün et yememi ve son gün hiç.bir şey yememrmi söyledi.

Son gğn akşam sat 17:00 de Daniel geldi. “temizlenme ktistal” çalışması için nehir kenarına gittik. Nehrin kenarında bir yer seçti ve zrmini taşlarla doldurarak düzlem oluşturdu ve güzel bir örtü serip üzerine kristallerini yerleştirdi. Bana vetilen süre içşnde tüm istemediklerimi ve istediğim şeyleri içimden dilememi söyledi. Bir yerde geçmişi temizlrme silme arınma seremonisi. Tütün şamanlarda kutsal görülüyor ve şaman tütünü ile bir kaç kere üzerime üfledi ve bir taşı seçerek onu başımda ve omuzumda gezdirdikten sonra nehre attı.Bir taşı seçip bu senin tsşın bunu sakla dedi. Zaman zaman yıkayabilirsin dedi.

Ayahuasca Günü

Daniel akşam 17:00 gibi geldi. Saat 18:00 de başlayacaktık. Aslında nehir kenarında olsun istedim ama hava yağmurlu gibiydi. Daniel kelebek bahçesi binanın alt katında bir yer hazırladı. Ayahuasca içeceği bir şişede getirdi. Biraz heyecanlıydım. Bilinmeyene karşı hissedilen bir merak bir tedirginlik. Saat 18:30 gibi Leo ve ben hazırdık. Daniel bir şeyler okuyarak seromoniye bsşladı. Şaman tütününü yine bize üfledi. Sonra niyetlenerek bir bardakta verdiği ayahuascayı içmemizi söyledi. Benim bardağın yarısı dolu, Leo nunki tamdı. Tabii tadı çok hoş gelmedi içerken çok zorlandım

 Sonra beklemeye başladık. Yarım saat sonra etkisi başladı vücudum karıncalanmaya ve sanki halusinasyonlar görmeye.

Benim için çok kolay bir süreç olmadı. Nedense zihnim sürekli beni ruhumun bedenimden ayrılmasını güçlenditmek için çekiltirmeye başladı. Birazdan bir üşüme nöbeti başladı. Tir titriyordum. Zee ve Serdar başımdaydı. Daniel battaniye ve uyku tulumlarını hazırlamıştı. Kanepeye ystmamın daha iyi olacağını söylediler. Tabii bu arada çoğunlukla ayahuascanım yan etkisi olan mide bulantısı gerçekleşti. Bu arada unuttum Daniel de bizle birlikte içti. Daniel bizden önce kusmuştu. Kanepede yatıyordum başımda Zee saçlarımı okşayıp, bedeni bırakmamı, ruhumu özgürleştirmemi söylüuordu. Daniel kanepenin yanında oturuyordu ve ara ara tütünü bana üfleyerek durumuma yardımcı olmaya çalşıyordu. Ayahuasca seromonisi için oldukça güzel bir ortamdaydım. Başımda sevgiyle bekleyen çember. Bu arada üşüme nöbetim titremeye dişlerim zangırdamaya başladı. 

Tütün üzerime geldikçe bir şaman büyücüsü tepede beliriyordu. Sürekli esniyordum. Bazen çenem açılacak gibi hissediyordum.Zamanla azaldı Ben yukarda bulunan gökyüzü penceresi gibi bir deliğe bakıyordum. Zıplamaya çalışıyordum ama bir türlü ulaşamıyordum. Öyle bir an geldi ki artık uçuyordum. Koyu mavi gökyüzü her şeye yukarıdan bakıyordum. Artık rahatlamıştım ve vücudum ısınmıştı. Bu süreçte ilk Antartikadaydım. Ve kadınlar vardı bana sen üşüyorsun biz de üşüyoruz diyorlardı. Çünki hissettiğin bizim üşümemiz..

Bir anda kendimi bir doğum sahnesinde buluyorum belk manastır gibi bir yer. Üst üste üç doğum gerçekleştiriyorum ve doğurduğum çocukları hiç görmüyorum. Ama sancıdan bitkinim. 

Başka bir ana ışınlaşmış gibi bir yerdeydim sadece üç kişi ve ben. Bir göl veya bir uzay gemisi herhangi bir araç, onlarla birlike gideceğimi düşünürken bana “senin enerjin şu anda bizimle gelmeye eşit değil, burada kalmalısın” diyorlar. Ben beni niye burada bıraktınız diyorum ki.. Görüntü kayboluyor.
Hatırladıklarım bunlardan ibaret. Daniel ile sonrasında konuşuyoruz. Bana dağdan gelen suda yıkanmsmı döylüuor. Doğum yspmamın iyi nir şey olduğunu hafiflediğimi. Sürecin zor olmasını da tedirgin olmamla ilgili olduğunu söylüyor.

Bugün Machu Pichu dan ayrılıyorum Calca’ya gidiyorum deyince “Hayatı şöyle yaşamak daha güzel, bugün Aguas Calientes den Hidro Electricas a doğru gidiyorum bakalım nereye?? YOL BİLIR diyor. Ve o andan itibaren mümkün olduğunca akışa doğru gitmeye çalışıyorum.