15 Mayıs, 2017, Oaxaca, Meksika

Oaxaca, Meksika’nın güney doğu bölgesinde Guerrero ayaletinde kalan bir şehir. Buraya Puebla şehrinden geldim. Couchsurfing evsahibim Roberto’nun 2 küçük bebeği ve 10 yaşında bir çocuğu var. Inanılmaz seyahat edenleri seviyor. Sabah kahvemi içip, kahvaltımı yaptıktan sonra, Pamukkale benzeri olan Hieve de Agua ve 2.000 yıllık bir geçmişe sahip olan El Tule ağacını görmek için program yaptım.

Şehre daha yakın olan El Tule’ye gitmek için 5 de Febrero Colonial’da yer alan evden çıkıp, sadece caddenin köşesibe kadar yürüdüm. Taksi dolmuşlar geçiyor ve üzerinde El Tule diye yazıyor. Yarım saat içinde El Tule’ye vardık. Taksi parkın karşısında indiriyor. Yolun karşısına geçince “El Tule” yazsıyla karşılaştım. 

Meksika’nın bir çok yerinde böyle yazılar yerleştirilmiş. Daha sonra ağacı görmek için bahçesinde kilise olan alana girdim. 

El Tule kutsal bir ağaç olduğu için dolayısiyle kilisenin sınırlarında olmuş. Parka giriş ücreti 10 peso. Agacın görüntüsü muhteşem. El Tule dünyaanın en yaşlı ağacı 2.000 yıllık geçmişi var, dile kolay.

Parkı gezerken arjantinli bir çift ile tanıştık. Biraz vakit geçirdikten sonra Hierve de Agua’ya gitmek için dolmuştan indiğim yerde beklemeye başladım. Ama ne gelen var ne giden. Sıcaklık 40 derece bayılmak üzereyim ama gelecek gelecek diye bekliyorum.