21 Mayıs 2017, Palenque

San Cristobal de Las Casas’dan dün gece Palenque şehrine vardım. Hostel Yaxkin de kalıyorum. Sabah erkrn uyanmama rağmen, hosteli değiştirmeye karar verdiğim için hostelden çıkamadım. O bu derken öglen oldu ve vazgeçtim. Tekrar eşyalarımı odaya bırakıp, Maya piramitleri ve antik kenti görmek için yola çıktım. Palenque, jungle içinde yer alıyor, dolayısıyle oldukça sıcak 40 derecede yanıyor. Hostelden çıkıp sola doğru yürüdüm, 2 blok sonra köşede minibudlerin durağı varmış. Combi minubusler üzerinde “RUINAS” yazıyor. Neredeyse 10 dakikada bir kalkıyor. Ücret 20 MXN. Yirmi dakikada Milli parka vardık. Giriş ücreti 33 MXN pesosu alıyorlar. Beş gün geçerliymiş. Parktan içeri girince inanılmaz yağmur ormanları görüntüsü bizi karşıladı. Çok geçmeden bilet gişesi önünde indim. Bilet ücreti Meksika müze ve antik kentlerde standart 70 MXN peso. Tabii rehberler de var ama ben as almadım pahalı geldi. 
Maya Uygarlığını Tanıyalım

Maya uygarlığı Kızılderili Maya hslkları tarafından kutulan Kolomb öncesi Amerika uygarlıklarından birisi..Meksika’nın güney doğusu , El Salvador, Honduras, ve Guatemala’ya kadar uzanan Mezoamerika bölgesinde hüküm sürmüşler.Mayalar, Meksika’nın gğney doğusunda beş devlet kurmuşlar:

Campeche

Chiapas

Quintana Roo

Tabasco ve Yucatán.

Tarihler boyunca yüzlerce lehçe üretmişler. Bu lehçelerden bazıları günümüzde hala konuşulan maya dilinin oluşumunu sağlamış.Bu uygarlık Milattan önce 600 yıllarında yükselişe geçmiş, M.S.3. yüzyilda altın çağına ulaşmış. Tabii neden şehirleri terk ettikleri bilmemekle birlikte ispanyol işgaliyle yok olma sürecine girmişler. 

Maya uygarlığının en ilgi çekici anıtları dinsel merkezlerdeki piramitlerdir.

 Ayrıca yöneticilerin sarayları ve duvar resimleri ve sıvayla süslü soylu kişilerin konutları da ilgi çekici anıtlar arasında yer alırlar. 

İlgi çekici Maya eserlerinden biri de, usta taş yontuculuklarıyla i
şledikleri, yöneticilerin şecerelerinin ve askerî zaferlerin betimlendiği, Mayalarca tetun (“ağaç-taş”) adı verilen anıtsal dikilitaşlardır. Mayaların ticari malları arasında yeşim taşı, kakao, mısır, tuz ve obsidyen taşı sayılabilir.  Ön türkler gibi Mayalar da yeşim taşına özel bir önem vermişler.