Meksika, San Cristobal de Las Casas şehrine dün vardım. Burada hava sicakligi 22 C ve 2.200 metre yükseklikte yer aldiği için oldukça güzel bir havasi var, dağ havası diyelim. Burada yapılacaklar arasında bitinci dırayı Sumidero Kanyon’unu ziyaret etmek yer alıyor. Aslinda Tuxtla şehrinden daha yakin ama San Cristobal de Las Casas daha şirin bir kasaba olduğu için, tavsiye üzerine buraya gelmeyi tercih ettim. Tur olayını çok sevmesem de günü daha verimli kullanabilmek için bugün kanyon turuna katildim. Tur sabah 09:00’da hareket ediyor. Tabii şehirden çikişımız saat 10:00’u buldu. Tur kanyona kadar ulsşım ve kanyonda hızlı tekne gezintisini kapsıyor. Tüm acentalarda fiyat 300 MXP, yaklaşık 16 US $ yapıyor.
Saat 10:00 da şehirden çıkıp, 11:00 de kanyona vardık. Tabii tüm turlar aynı saatte çıktığı için oldukça kalabalıktı. Arada sıcaklık farkı olduğu için öğlen sıcağında tekneye bindik. Gözlüklerimi en son Puebla şehrine vardığımda otobüste unutmuştum, şapka da olmayınca güneşin etkili saatlerinde sıcakta piştim diyebilirim.

Kanyon dar uzun bir yapıya sahip. Kanyon, Guatemala”dan doğan Grijalva nehrini barındırıyor, duvarları en çok 1.000 mt’ye kadar yükseliyor. Oluşumu hemen hemen Grand Kanyon ile aynı zamanlara rastlıyormuş. Kanyonu aynı ad ile Sumidero Mili Parkı çevreliyor. Nehirde oldukça vahşi hayvanlar, özelikle timsah ve maymunlar, kuşlar barınıyor.

Nehir bot turu Chipa de Corzo’dan başlayıp, 40 km mesafede  Kanyon sonunda 1981 yılında hizmete açılan Chicoasen hidroelektrik barajında son buluyor. Barajın yapımından önce kanyonda tekne gezintisi yapılması imkansızmış. Hatta kanyon duvarlarının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Kanyonda ilginç olarak güneşlenen bir timsah ile tanışmamız oldu. Tabii dişleri çok korkunç görünüyordu. Neyse ki uyanmadan ayrıldık.

Ayrıca sulardan oluşan bir ağaç görünümü var. Kayalar ağsç oluşturmuş.

Bir diğer oluşum, kayalarda Isa Cristo görüntüsünün yer alması.

Tekne turu iki buçuk saatte son buluyor. Daha sonra Chipa de Corzo’da bir öğle yemeği molası veriliyor, tabii turda hiç bir içecek, yemek yok. Bu konuda Türkiye’yi aramamak elde değil.