Meksiko, 01 Mayıs, 2017

Güneş Piramiti dünyanın 3.yüksek piramiti olarak kabul ediliyor.

28 Mayısda Mexico City’e varınca en büyük hayallerim olan piramitleri görmek için heyecan duymaya başladım. Tabii yeni bir ülkede ve son bir yıldır Güney Amerika’da seyahat ediyor olmak beni oraya çok alıştırmıştı. Birinci gün  şehir merkezinde yer alan Antropoloji müzesini ziyaret ettikten sonra 4.gün için piramit programı yaptım. Meksiko şehrinde, tarihi şehir merkezinde Mexico City Hostel’de kalıyorum. Katedral’e çok yakın, oldukça hoş bir hostel. 1 Mayıs günü hostelden avustralyalı iki genç kız ile birlikte yola çıktık. Tabii Zocalo metro istasyonu, işçi bayramı töreni nedeniyle kapalı olduğu için iki istasyon yürümek zorunda kaldık. Sit alanı Teotihuacan şehri, Meksiko şehrinden 40 km uzaklıkta, kuzey terminaline metro ile varıp, oradan otobüse binmeyi düşünüyoruz. Meksiko’da metro ulsşımı oldukça ucuz, 5 MXP. Üç hat değiştirip, terminale vardık. Oldukça büyük bir terminal, ama daha önce gate 8 den otobüs bilelerinin satıldığını öğrenmiştim. Girişten sola doğru kapı numaraları büyüyor, hemen satış ofisini bulduk. Bilet fiyatları 50 MXP, tek yön olarak aldık. Saat 11:00’de hareket ettik ve bir saat içinde sit alanına vardık. Otobüs piramitlerin girişi de indirdi. Etrafda restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları var. Çogunlukla daha önce rituellerde kullanılanların benzeri maskeler ve şapkalar satılıyor. Oldukça güneşli bir gündü ve güneş tam tepedeydi. Giriş ücreti olan 70 MXP ödeyip, biletlerimizi aldık. Kısa bir yürüyüş ile Güneş Piramidine ulaştık, adeta kucaklaştık. Piramit’in karşısına geldiğimizde solumuzda ölüler yolu diye adlandırılan yolun sonunda Ay Piramit’i muhteşem görünüyordu. Tatil nedeniyle oldukça kalabalıktı. Tabii yukarı çıkmak oldukça zor. Merdiven badamaklarının yüksekliğini görünce, azteklerin boylarının 1.50 mt olduğunu hatırlayınca, nadıl tırmandıklarını düşünmedim değil. Piramitin tepesine çıkınca kıtada bir taş var, herkes enerji için ellerini dayıyor.

Daha sonra ölüler yolunda yürüyüp, Ay Piramitine ulaştık. Yol krnarlarında heykeller var. Tabii Ay piramitinden hüneş piramigi manzarası harika

GENEL BİLGİLER

Sit alanı Meksiko şehrine 40 km uzaklıkta, 30 km2 lik alanı kaplamaktadır.Arkeojik kazılar 1905 yılında başlamış ve Meksika’nın bağımsızlığının 100.yılını kutlamak üzere 1910  yılında Güneş Piramiti restore edilmiş.

Teotihuacan şehri gizemli olarak kimler tarafından kurulduğu bilimemekle birlikte,  Aazteklerden önce azteklerden daha ileri kültüre sahip olan toltekler tarafından kurulduğu tahmin ediliyor.

Arkeolojik bulgulardan, Teotihuacan şehrin Kolomb öncesi K.Amerika’nın en önemli kenti olduğu, yaklaşık 2.500 yıl önce yaklaşık 200.000 nüfuslu bir şehirmiş.

Kentin ana caddesi Azteklerin verdiği adla “ölüler yolu” olarak bilinen Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Quetzalcoatl tapınağı ve 2.derecede öneme sahip tapınak ve saraylarla çevrelenen yoldan oluşuyor.

Piramitin taban ölçüleri 110×130 mt, 65 mt yüksekliğiyle düyanın 3. yüksek piramiti olarak kabul ediliyor. Piramitin altında sonunda mağaraya açılan 100 mtlik bir tünel bulunmuş, ama hala araştırmalar devam ettği için ziyarete kapalı durumda.

TARIHÇE

Şehirle ilgili bir çok efsane var.Birisi, insanların vücudunu yaratan ilahların bir araya geldikleri yerdir. Diğer efsane ise, tanrılar, insan kılığına girerek insanlara uygarlığı öğretmiş ve tekrar göklere dönmüş olan tanrı Tüylü yılan figürlerine burada bulunduğudur.

İşin ilginç tarafı Yukatek Mayaları  tarafından bu tanrı “tüylerle kaplı yılanların efendisi  anlamında “Kukul Kan” adını almış. Ve araştırmacılar bu tüylü yılan figürünün Türk tradisyonlarında yer aldığı ve türklerle mayaların akraba olabileceği konusunda birleşmekteler.

Antik şehir ile ilgli gizemlerden biri, piramitlerin, Gize’de yer alan piramitler gibi Orion Takım yıldızının yerde yansıması olacak şekilde düzenlendiği, diğeri şehirde yaşayanların bir nedenle aniden şehri terk ettiği ve piramitte mika kaplama yer almasına rağmen en yakın kara mika mineralinin Brezilya’dan gelebileceğidir.
PİRAMİTLERE MEKSİKO ŞEHRİNDEN ULAŞIM

  1. TUR SEÇENEKLERI Sightseeing Turları Piramit turu da yapıyor. TURIBUS 900 MXP  CAPITAL TUR 650 MXP Ayrıca 600 peso civarı turlar var.
  2. OTOBÜS İLE ULAŞIM Tur sevmiyorsanuz ya da ben giderim diyorsanız Kuzey Terminalinden ulaşım mümkün. Linea 3 metro hattı ile Indios Verdes yönüne binip, Otobuses Norte durağında inip, terminalin karşısına çıkıyorsunuz. metro 5 MXP, 0,5 Cent diyelim. GATE 8 de otobüs biletleri satılıyor. PIRAMIT derseniz kolayca anlaşılır. 50 MXP tek yön ücreti var. Piramitlere varış bir saat sürüyor. Ve kapının önünde iniuyorsunuz. Ayrıca Müze girişinde 70 MXP giriş ücreti var. TOPLAM fiyat 170 MXP gidiş dönüş, 500 MXP minumum avantaj var.