23 Nisan 2017, Santiago, Şili

Santiago’dayım. Geçen hafta Viña del Mar’dan kuzeye devam etmek istedim. Paskalya taili olması nedeniyle tüm otobüsler dolu ve otostop için bekleyip, araç da bulamayınca yolun artık gitmediğini anladım, bir hostel bulup dinlendim.pazartesi günü tekrar geldiğim Santiago’dayım. Tesadüfen faceboktan beni takip etmeye başlamasıyla arkadaş sonra kardeş olduğumuz İpek burada oturan arkadaşı Ghis ve kızı ile messenger mesajıyla tanışmasıyla Ghis beni Santiago’ya evine davet etti. Seyahatlerimde ön planda olan davet, dolayısıyle benim tekrar Santiago’ya dönmeme neden oldu. Ipek’in yaptığı jest ve Ghis’in mesajı inanılmazdı. “Nez run, home”demesi beni çok etkiledi. Seyahatin en güzel yanı hiç olmadığı kadar dostluk kazanıyorsun. Ipek, özellikle her yazdığımdan ruh halimi anlaması çok etkileyici. Kendimi o kadar mutlu hissediyorum ki 😍 Hayatın akışına burakmak, güvenmek, kontrolü bırakmak, her şeyi olabildiğince kabul etmek. 

Ghis, Tobalaba’da geniş bir bahçe içinde yer alan apartmanın zemin katında yaşıuor. Evin kendine sit hoş bir bahçesi var. Ayrıca havuz ve içinde kurmızı balıklar. Bir haftayı genelde evde dinlenerek geçirdim. Ghis çığunlukla dışarıda olduğu için ev bana kalmıştı. 

Nihayet, bir hafta sonra gece artık uçak bulmak için kararlı bir havaya girdim. Sabaha karşı Lima’dan Mexico City için 208 dolara  bir uçuş buldum ve hemen aldım. Öğlene doğru uyandığım için toparlanmam akşamı buldu. Öğlen Özlem’in arkadaşı Rahmi ile buluştuk. O da 3 yıldır Santiago’da yaşıyormuş. Şili Üniversitesinde akademisyen. Hoş bir sohbet oluyor ne yazık ki hıızlı bir şekilde yola çıkmam gerekiyor. Toparlanıp, metroya gittiğimde saat 18:04 olmuştu. Tabii bunda panik halinde her şeyi toparlamam zor olduğu için ancak çıkabildim. Şili’de terminaller kuzey, güney olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kuzeye Arica yönüne gideceğim için Linea 1′ e binip, Estacion Central’de indim. Terminal San Borja,  alışveriş merkezinin sonuna doğru yürüyünce üst katta bilet gişelerine vardım. Çok fazla acenta olunca araştırmak zor. Şili’de yaygın olan Turbus ve Pullman Bus firmaları. Turbus diğerlerine göre pahalı, Pullman bir çok otobüsün birleştiği acenta. Daha önce ChilePluss firmasından almıştım, oldukça beğenmiştim. Pullman ve ChilePluss otobüsleri olmadığını söyleyince, Ciktur ve Expresso Norte’ye sordum. Bu arada çok şiddetli deprem oldu. Resmen sanki vapurdayız salanıyoruz. Herkes öyle alışmış ki  kimsede panik yok,öylece yaşamlarına devam ediyorlar.  Hemen yanda yer alan Ciktur firmasına geçtim, konuşurken ıtobüs şöförü de oradaymış, “Iquique’ye saat 19:00’da hareket ediyorum, sana uyarsa otobüse gidiyotum” diyince saati sordum, 15 dakika varmış, hemen takıldım. Bu arada Santiago ile Iquique arası 1.700 km ve 24 saat sonra aynı saatte varıyor. Ayrıca Şili’de seyahatlerfen öğrendiğim biletsiz binerseniz her zaman otobüsde daha ucuza bilet alıyorsunuz.25.000 CLP indirimli 23.000 CLP ödedim. Otobüsler hiç hir zaman mola vermiyorlar, uzun yolda yemek veriyorlar. Bu fiyat içinde öğlen akşam yemeği ve kahvaltıda bisküi dahil. Iquique’ye vardığımızda akşam 7 olmuştu. Bir an Iquique’de bir gece kalayım diye düşündüm sonra önümde kat edeceğim yolu düşününce devam ettim. 19:45 de Arica’ya otıbüs varmış, 7.000 CLP gece yarısı varıyor ama devam edeyim diye karar verdim. Kapının önünde tavuk pilav paket halinde satıyorlardı. Ucuz 1.500 Peso, akşam yemeğini çözmüş oldum. Arica’da çok otobüs alternatifi yok. Biraz da o yüzden bileti almak zorunda kaldım. Sabah erken çıkayım desem en erkem saat 11′:00’de otobüs var. Otobüs koltıiukları Cama olduğu için, rahat bir yolculuk yaptım. 

 Arica’ya vardığımızda Gece 01:10, acaba gidip hostelde uyusam mı, sınır mı geçsem derken, sınır 24 saat açık olduğu için sınırı dakin zamanda geçeyim dedim. Geçiş oldukça rahat oldu, taksi  otolar var 5 kişik, onlar her şeyi hazırlıyor. Peru sınırında görevli yeşil pasaporta taktı, yeşil olunca çalışıyor musun asker misin gibi sorular. Tacna,’ya varınca 2 saat geriye gitmştik ama saat yine 01:00 olmuştu ve terminal kapalı idi. Sat 04:30 da Arequipa için otobüs varmış onu bekledim. 20 Soles ücreti var. Tabii Peru da otobüs kalitesi düştü oldukça yavaş ve her taraf pis zaten mola verilmediği için tuvalet iğrenç. Arequipa’ya vardığımızda saat 11 olmuştu. Öğlen Lima için bir otobüs kalkıyordu ama iptal olmuştum pazartesi akşam yola çıkıp çarşamba günündeydim. Yarın öğlen Lima’ya varmam gerekiyordu. En iyisi hostele gidip duş alıp bir kaç saat dinlenmek diye karar verdim. Taksiye atladım 6 soles önce kaldığım hostele gittim 10 soles yarım gün anlaştım. Bir kaç saat dinlenmek ilaç gibi geldi. Saat 17:00 den önce taksiye binip tekrar terminale gittim. 60.000 soles ödeyip, Cama yatak olan firma dan bilet aldım. Ama  gerçekten yatak dışında firma kötüydü.  Ama sabah saatlerinde 10:30 da Lima’ya vardık. Orada bir dükkana havaalanına nasıl ulaşacağımı sordum.  Çalışan genç bana eşlik etti otobüs bekledik, 2,5 soles verdim havaalanının önünde indim. Yaklaşık bir saat sürdü. Son soleslerim kalmıştı ve telefonumda baterisi bitmişti. Boarding passları 15:30 da olduğu için telefonumu şarj etmeye çalıştım. Üst kat yemek salonunda pencere önünde şarj yeri var ama çok yavaş şarj olduğu için alt kata inip, yerde oturup, telefonumu şarj etmeye çalıştım. Saat 15:30 olunca, boarding pass için gittim ki dönüş bileti olmadığı için veremeyeceklerini söylediler. Havaala ında 30 dakikalık wifi var, interjetten 96 dolara 5 Mayısa Cancun Havana bileti aldım. Ve Meksika’ya merhaba