20 Mart 2017, Pazartesi Şili

Otobüste gözlerimi zorlukla açarken, otobüs görevlisinin la Serena şehrine yaklaştığımızı söylediğini güçükle anlıyorum. Malum iki gündür Iquque’den yola çıktığımdan beri geceyi otobüste geçiriyorum. quique’ye varana kadar da Bolivya’nın Sucre şehrinden Potosi ve daha sonra Bolivya soğuk ve 4.000 metrelerdeki irtifa sorunlarından Şili’ye kaçmıştım. Yolda yorgunluğu düşünmemek en doğrusu, hemen vücut şeklimi alan otobüs koltuğundan zıplayıp, sabah erken saatlerinin saf havasıyla yüzleştim. Sırt çantamı alıpotobüsün hemen yanıbaşında duran minibüs üzerindeki Valle del Elqui yazısını gördüm. Sabahın erken saatleri olunca neden olmasın dedim. Daha önce Iquique ve Antafogasta’da tanıştığım çift banaValle del Elqui’yi mutlaka görmem gerektiğini tavsiye etmişler ve not defterime yazmışlardı. Gitmeyi düşünüyordum, Serena’ya varınca oradan geçerim diye aklımdan geçiyordu. Yolda olmak plan kabul etmez, o AN herşey bir anda olur biter.Hemen minübüse atladım. Arkalarda bir koltuğa geçtim. Yaklaşık 2 saat sürüyormuş. Tabii Elqui sadece bir yerin adı zannediyorum. Benden en son durak parası almışlar daha sonra öğrendim. Arka koltukta zorlukla açılan gözlerimi otobüs hareket edince kapatmam zor olmadı. Oldukça yaşlı otobüs şöförünün beni uyandırmasıyla gelmiş olduğumuzu anladım. Pisco Elqui, Elqui Vadisinin son yerleşimi. Küçük bir plaza ve kilise görüntüsü ile ilk bakışla kucaklaştım.

Kalacak yer arayışımda gelen gidene sordum. Köşede bir hostal gösterdiler ama zili çalıyorum gelen giden yok, pencereler açık. Çaresiz bir kaç kişiden daha kalacak yer sordum. Maps.Me aplikasyonunda bir hostel görüyor ve diğer söylenenler de aynı yola çıkıyor. Hostal Triskel’e vardığımda fiyat olarak 15.000 CLP (22 $)  olarak öğrenince şok oldum. Kesinlikle çok pahalı geldi ve yürüyüp yer aramaya  devam ettim. Bu arada karnım da aç olunca, bir dükkandan bardakta sıcak su, nescafe, ekmek peynir alıp, kahvaltılık atıştırdım.

Sonra bir hotelin önündeki bayana sorduğumda yardımcı olacağını söyledi. Yakınlarda familiar camping varmış ve ucuz olduğunu söyledi. Çadırım olmadığını belirtince, onların temin ettiğini söyledi. Ferneteria olan bir dükkana gittik, bayan telefon açtı, sonra bana yolu tarif etti. Oradan çıkıp, sağa doğru yönelip, aşağı doğru yürüdüm. Bir kaç ev sonrasında yolun sonuna geldim. Yol ikiye ayrılıyor, sağa doğru kıvrılan yolu birleştiren bir köprü var,  sola yönelip dar patikadan vadiyi çevreleyen dağlara doğru salındım. Beş dakika yürüdükten sonra, sol yamacın üzerinden bana doğru el sallayan bordo renkli uzun bir elbisesi olan bir kadın gördüm. El sallarken ki vücut hareketlerinden oldukça sevgi dolu olduğunu hissettim. Tabii kapıya varmak için 100 mt ilerleyip, sola doğru yokuşu çıkmak gerekti. Kamping kavramından daha değişik, ilk olarak büyük bir bahçe ve girişinde iki katlı bir ev gözüme çarptı.

Nancy, kamping alanı hemen gezdirdi, bahçeye bayıldım. Bahçıvan bakımından çok, kalben yapılan bir bahçeye benziyordu. Çadır yeri çok güzel, sanki ilkel kabile kulübelerinden esinlenmiş, kontraplaktan çadır evi ⛺

Tabii fazla lafa gerek yok. Ücret 5.000 CLP yaklaşık 7 US $ ve doğayla başbaşa, hemen sırt çantamı yerleştirdim. Artık bir yorgunluk kahvesi zamanı gelmişti. Nancy, beni kahve için evine çağırdı. Sofraya ilk önce kahve ve kraker, konuşmaya başladıktan sonra da bahçe meyvalarından hazırladığı reçeli koydu. Güler yüzlü, konuşurken sevgiyle konuşuyor, ben anlatırken sözcüklerden çok ağız hareketlerimi takip ediyordu. Nancy ile bir anda hayattan, ordan, burdan şurdan sohbete kendimizi kaptırdık. Konuşurken arada derin derin nefes almasından endişe duyup, sağlık sorunu olup olmadığını sordum. Bir ay kadar önce kalp ameliyatı olmuş. Daha yeni yeni toparlıyormuş. Dinlenmesinin daha iyi olacağını söyleyip, dinlenmek üzere çadırıma gittim. Çadırın altına normal yatak koydukları için oldukça konforluydu.Öğleden sonra kalktığımda bahçedeki çiçeklerin kokusu beni mest etti. Adeta sadece doğaya bakmak istiyordum. Karnımın acıktığını hatırlayıp, yemek yemek ve çevre gezisi için çıktım. Yakınlarda 4.000 CLP fiyatlı menü yemeği buldum. Cazuela dedikleri bir yemek, salata ve tatlı. Şili’de çok yaygın bir yemek, evde ne varsa koyup pişirilen bizim güveç dediğimiz bir yemek.

Pisco Elqui küçük bir köy olmasına rağmen vadinin en turistik yeri. Parkın içinde bir kilisesi olan plazası var. Otobüsler plazaya kadar getiriyor. Sakin bir yer, adı üzerine pisco içkisiyld meşhur. Tabii üzüm bağları, berrak gökyüzü ile astromik gözlem evlerine sahip. Sabah Nancy ile konuşmamızdan vadinin enerjisinin yüksek olduğunu ve meditasyon gibi psişik grupların toplantıları olduğunu söylemişti.

Kamping alanına döndüğümde karanlık olmuştu ve çadıra varıp, gökyüzüne baktığımda manzara karşısında dilim tutuldu. Çadırımın önüne oturduk,  gökyüzü önümde alabildiğine çıplak, bir o kadar yıldızların ışıltısı gözümü kamaştırıyordu. Taki gözlerim ağırlaşıncaya kadar uyumak istemedim. Mutluluk andır ve o anı hissetmekdir. Doğa içinde olunduğu zaman her şey insanı sarıyor. İyi geceler Yıdızlar tüm evren ⭐🌟🌙🌖🌔