22 Mart 2017, Pisco Elqui,Şili

Elqui vadisine gelmeden önce, tanıştığım herkes bana Nobel ödülüne sahip Gabrieİa Minstral’in memleketi olarak açıklıyor. Ve tanımadığımı söylerken de biraz rahatsızlık duyorum. Halbuki  Pablo Neruda çok tanınırken, Gabriela Minstral ile ilgili hiç duyum almamıştım. Gabriela Minstral Şili’nin ilk Nobel ödülü alan ozanı, hem de 1945 yılında ödülü ilk Latin Amerikalı şair olarak alır. Aslında Gabriela Minstral’ın hüzünlü bir hikayesi var. Ğç yaşındayken babası evi terk eder. Onun için birinci darbe olmuştur. Daha sonra La Serena’da öğretmen olarak çalışırken aşık olur. Ve aşık olduğu adamın intihar etmesi 2.darbe olur onun için. Daha sonra kalbini açka kapatır. Bunun yerini tanrı sevgisi ve çocuklara olan sevgisi yer alır.bur bırakmasıdır. Minstral yazarlığının yanısıra eğitimci ve diplomat kimliğiyle yıllarca ülkesine hizmet etmiş.
Pisco köyğnde kaldığım kamping alanından çıkıp, otıiostop ile Montegrande’ye geliyorum. Yol boyunca yölendirici tabelalar Yıldızlar yolu Gabriela Minstral döngüsü olarak adlandırılıyor.


Hemen arabadan inince kiliseyi görüp ziyaret ediyorum.


Kilisenin yer aldığı meydanda indiğimde, ana yolun girişinde bulunan Minstral’in heykeli dikkat çekiyor. Bir çok kişinin heykelin önünde fotoğraf çektiğini görüyorum.


Şair, 1889 yılında Elqui vadisinde Vicuńa şehrinde dünyaya gelir. Elqui vadisinde yer alan Montegrande kasabasında büyümüş, 6 yaşından 10 yaşına kadar büyüdüğü evi müze haline getirmişler. Önce parkın yanında bulunan ebini ziyarete gittim. Girişte yer alan salon okul sınıfı olarak kullanılmış. Duvarlarda Minstral ve ailesine ait fotoğraflar bulunuyor.Arka bahçeye açılan kapı avluya açılıyor. Avludan girilen odalardan birindev Mistralin kız kardeşleri ile birlikte kullandığı oda yer alıyor.

Tek katlı evin avluda güzel bir bahçesi var. Şaitin çocukken bu bahçede oynadığını gözümde canlandırıyorum.

Sonra çıkıp, Şairin mezar anıtının yer aldığı yere kadar yürüyorum.

Vicuña şehrine gittğimde de müzesini ziyaret ediyorum. İlginçdir ki Vicuña’da öğretmen olarak çalışırken işinden atılır ve Şair’e bir darbe olur. Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldıktan 6 yıl sonra Şili’de Mili Edebiyat ödülüne layık görülür, ve Şili hükümeti Şairin adına Vicuña’da bir kütüphane kurulmasına karar verince, Şair çok üzülür ve “Düşünün ki en güzel yıllarınmı geçirdiğim Elqui vadisi böyle bir kütüphaneden mahsur kalacak”der. Hayatını şiiirlerinde olduğu gibi çocuklara ve tanrı sevgisine adar.


Santiago’da tesadüfen ziyaret ettiğim Kolonial Müzesinde Gabriela Minstal’n Nobel Edebiyat Ödülü ve vasiyetnsmesi ayrıca bazı kişisel eşyalarının bir oda müze haline getirilmiş. Şair Fransisco Kilisesine bağışlamış. Tüm varlığının büyük çoğjnluğunu Montegrande yaşayan yoksul çocukların eğitimi için bağışlamış.