3 Ocak Perşembe,
Güne Puno’da başlayıp, Bolivya sınırını iki ayrı yerden geçerek Copacabana’ya vardım. Sabah her şey çok sakin görünüyordu. Kahvaltımı yaptım ve toparlanmaya başladım. Tabii bu kısımlar klasik lafın gelişi.. Hostelde ki görevli Bolivya’ya gideceksem Terminsl Zona’ya gitmemin daha doğru ve ucuz olacağını söyledi. Aslında öyle bir sorum da olmamıştı. Dün sabah terminale vardığımda sormuştum. Cobacabana 20 soles idi. Neyse madem yardımcı olmak istedi ben de gideyim dedim. Terminalde bir sürü minibus bir yerlere gitmek için bekliyor. Ismini yakıştırdığım bir tanesine sınıra mı gidiyor diye sordum. Tabiiki “Si” Kaç lira ?12 soles. Çok da ucuz gelmedi ama atladım hemen sanki kaçıyordu. En arka koltukda boş yer varmış. Sıkış tepiş oturduk. Herkes uyumaya başladı tabii uyuyacak konum da değilim. Yaklaşık 2 saatte vardık. Frontera sınırın ispanyolcası, sordum. Yakınmış. Her taraf yiyecek satanlarla dolu. Gözüme haşlanmış mısır kestirdim. Burada adı choclo deniyor beyaz ve iri taneli. Choclo con queso dedi, peynire birlikte 2,5 soles. Biraz mısıra tuz istedim, kadın bu tatlı mısır tuzlu yenmez dedi. Ben de kabul ettim. Yapılacak bir şey yok. Biraz ilerden de 50 centuma 3 kuçjk ekmek aldım. Mısırın yanında ısınmış olan peyniri aldım ekmeğin arasına koydum. Benim geldiğim şehirlerde haşlanmış mısırla peynir yemiyorduk. Üzerine de mısır. Afiyet olsun..Karnım doydu.. İlk önce Peru’dan çıkışımı yapıp, Uluslararası köprüye yöneldim.

p_20170203_150715_p

p_20170203_150629_pKöprüyü geçtimki birkuyruk birkuyruk.. Bandocular festival için Puno’ya geliyor. Yaa yine mi yanlış yöndeyim dedim içimden. Sıcak mı sıcak, rakım 3.800 mt. Kuyruğa girdim tek kuyrukmuş giriş ve çıkışların birlikte olduğu. Yaklaşık 2 saatten fazla sürdü. Sonra 1 saniyede damga basıldı. Ohh rahatladım derken bu sınır La Paz’a yakınmış. Polisler Peru sınırından kollectivo’ya binip, diğer sınıra gidersemdaha rahat geçebileceğimi söylediler. Bu arada köprü- international puentes’i kaç kere geçtiğimi hatırlamıyorum. Sonunda bindim bir kolectivo’ya 3,5 soles Yunguyo’ya vardım. Akşam güneşi gölden yayaş yavsş alçalmaya başladı. Kasani sınırına kadar 3 km yürüdüm ve biraz sakinleştim. Tam yorgun argın vardım ki Copacabana için kollectivo sordum. Birisi Peru imigrationdan geçmem gerektiğini söyledi. 


Kapıda bir görevli yakaladı beni. Yok geri dönmeliymişim buradan geçemezmişim Bolivya’ya giriş yapmışım Perudan geçemezmişim. Orada kuyrukta Peru’lukızlar var onlar da destekçisi aaa yanllış yapmışsınız cezası var muy mal,çok kötü diyorlar. Ben de siz niye karışıyorsunuz dedim. Aldım pasaportu elime arkamı döndüm gittim Bolivya sınırına. Copacabana için minibuslar bekliyordu. Gittim oturdum. 4 Bolivya pesosu geldim Copacana’ya,buldum bir hostel 25 bolivya pesosu. Ve yazarak dinlendim. Harcadığım para 20 solesden fazla yorgunluğum cabası.. Neymiş her söylenen iui bir sonuç vermiyormuş. Derler ya bildiğin yol en güzel yol diye.. Şimdi sokaklara atayım kendimi.

PERU BOLIVYA SINIR NOTLARI

PUNO’DAN COPACABANA’YA GITMEK IÇIN TERMINALDEN 20 SOLES OT9BUSLER VAR.

KOLLECTIVO ILE GITMEK IÇIN TERMINAL ZONA’DAN YUNGUYO DAHA SONRA CASANI IMIGRATION’A GITMEK GEREKIYOR. HEMEN SINIRI GEÇKNCE 4 BS COPACABANA MINIBUSLE GIDILEBILIR.

PUNO’DANVLA PAZ BOLIVYA IÇIN ONCE TERMINAL ZONA’DAN DESAGUERADO  SINIRINA 12 SOLES DAHA SONRA BIR SURE YURUMEK GEREKIYOR LA PAZ MINIBUS 2,5 SAAT 15 BS