Seyahat ederken en zoru rota belirlemek, hele benim gibi yaklaşık bir yıldır seyahat ediyorsanız oldukça zor. Lonely planet kitaplarını alsam da kiraba göre gitmek biraz bana özgürlüğümü kısıtlamış gibi geldi. Daha çok  gittipim yerlerde tanıştığım gezginlerden ve hostellerden biraz tavsiye alıyorum. rekli 24-26 Ekimde Salentodaydım ve Xasa Eliana’nın sahibi ile konuşur, Jesus bana Jardin ve Guatapé’yi önerdi.

Jardin, sevimli ve kolonial dönemden kalma yaklaşık bir asır çok iyi korunmış bir köy. Kolombiya’nın en güzel korunmuş köyleri arasında yer alıyor. Medellin ile mesafesi yaklaşık 3 saat olduğu için genelde Medellin’den ziyaretçileri oluyor. Medellin Güney Terminalinden 11:30 da görünen mavi otobüsle Jardin köyüne doğru hareket ettim.

Kolombiya’da otobüsle seyahat edenler veya coğrafi yapısını bilenler otobüs yolculuğunun ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirler. Kolombiya hep dağlık bir bölge olduğu için yol çok virajlı ve gözümü açamıyorum. İlk swyahatim Manizales Medelin arasında kitap okuma hayali kurmuştum ve otobüs hareket edince hepsi hayal oldu.

Otobüs hareket etti ve mola hiç yok. 3, 5 saatte Jardin’de oluruz derken 5 saatte Jardin’e vardım. Otobüs köyün ortasında olan parksa bıraktı. Otobüsten iner inmez ihtişamuyla kilise dikkatimi çekti

7 Kasım pazartesi günü tatil olduğu için Jardin köyünde yer bulamayınca Guatağé tanıştığım Lotte’nin kaldığı evin numarasını aldım. Ev sahibi Maria evdeki odaların dolu olduğunu ama bqna salonda oşan kendi yatağını verebileceğini söyledi. Kabul dttim fiyat 30.000 peso  kahvaltı dahil.

Plazada inip Maria’nın evini bulmaya çalıştım yine ters istikamete gitmişim neyse 15 dakikada evi buldum

 Evin adı Casa Amarillo.. Maria çok sucak karşıladı, eşyalarımı bıraktıktan sonra doğru yemeğe çıktık. Evden çıkıp bir blok ötedeki parkdan karşıya geçip, genelde kalabalık olan sokak Calle  Santander’e saptık. Biraz ilerledikten sonra Restaurant Luz adında küçük bir lokantaya girdik. Kolombiya’da adet olduğu üzere yemekler biraz standart. Et tavuk balık ne isterseniz seçiyorsunuz yanında salata platano pilav ve bir kase fasulye br meyva suyuyla geliyor. Ben buralarda çok yaygın olup üretme çiftlikleri olan alabalık gibi trucha balığından oluşan yemeği yedim ve kendimi daha iyi hissettim. Balık menü fiyatı 10.000, et 9.000 peso.

p_20161105_164844

 

 

Daha sonra buranın meşhur Cafesine geldik. Cafenin duvarı kiliseye, kapısı plazaya bakıyor.

p_20161106_114411

kahvemi içiyorum ve burada akşam oluyor. Daha önce paylaştığım Salento kasabasına çok benziyor. Tek fark Salento çok turistik ve yaşayan insan sayısı az. Jardin yerli turistlerin ziyaret etiği bir yer.

Küçük yerlerde güne başlamak çok daha kolay oluyor. Kendinizi dışarı atıyorsunuz ve istediğiniz kadar oyalanabiyorsunuz.

Parkın ve köyün en göz alıcı yeri ihtişamlı yapısıyla kilise.

P_20161106_113555.jpg

Önce parkta sağa sola bakıp sona bir kaç fotoğraf ve bildiğiniz gibi sabah kahvesi .. Sonra kendimi la garrucha dedikleri eski bir teleferik sistemi ile 3 dakikalık teleferik geçişi izledi.

p_20161106_124336

p_20161106_130227

Teleferikde bir aile ile tanıştım. Çok pozitif ve hemen beni aile içine aldılar. Dönüşü yürüyerek yaptık. Çok uzun olmasa da yollarda guayaba topladık, yağmura yakalandık ve tünel geçişiyle görülebilen bir şelale ziyaret ettik.

p_20161106_140633_bf

Tabii tünel yarasalarla dolu olduğunu görünce nasıl kaçtığımızı bilemedik.

Jardin köyünde yapılacak diğer etkinlik Gallito de Roca kuşlarını izlemeye gitmek. Gallito de Roca, Peru orijinli kuş türü, buraya nasıl gelmişler bilmiyorum 😋 Sabahları nehrin diger tarafında, 16:00-17:00 arası da Jardin köyünün çíkışında bir evin bahçesinden izlenebiliyor.

p_20161106_164605

BURAYA NASIL GELİNİR

Jardin’e Manizales’den 5 saat ve Medellin Güney Terminalinden  4 saatte ulaşabilirsiniz. Medellin bilet fiyatı 23.000 peso

KONAKLAMA

Burada birçok küçük çaplı hostallet var ama benim daha sonra kaldığım Hostal Condor de Los Andes’i tavsiye ederim