Uzun sûredir hayalini kurduğjm Kolombiya’nin kahve bolgesine yolculuk başliyor. Uçakla gidiyorum. Yol çalismasi oldugu icin Latam havayollarinda biriken miller kullandim. 8.000 mil gidis fonus bilet 20.000 peso vergi. Bileti almaya kalksam da 35-40 usd dolar. Salento’da Casa de Eliana”da konaklayacagim. Daha sonra Pereira da gonullu çalişacagim yere gidecegişil ve yeşil o kadar yeşil ki göz kamaştiriyor. Salento Kolombiya kahvesinin búyuk miktarda uretildigi unlu “zona cafetarla”da yer alan bir kasaba. Bogota kadar yuksek olmasa da 1.937 mt ye kurulmuş.
Otobus sehrin bir 3 cadde ve 6. Sokakda birakiyor. 5 dakika icinde konaklayacagim Casa de Eliana’ya variyorum.

Sakin bir yer.. odam da bana ait. Hemen kendimi dişari atiyorum. Yururken renk zenginligine burunmuş binalarin yer aldigi plazaya variyorum.

Şehre akşam 18:00 gibi geliyor akin akin kalabalik bir o tarafa bir bu tarafa yuruyor. Ben yorulunca kendimi hostele atiyorum.
Ertesi gün kahvaltı sonrası Salento’da mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında yer alan Cocora Vadısi’ne gittim. Cocora vadisinin ozelliği dunyanın en uzun palmiyelerinin yer alması. Palmiyelerinuzunluğu yaklaşık 7ü mt.
Cocora Quimbaya prensesinin adıymış.
Vadi aynı zamanda Los Nevados National Park’ın bir parçası. Palmiye Kolombiyanın milli agacı ve simgesi olarak belirtiyor.
Sabah 07:30 ve 09:30 olan jeep saatlerinden tabii 09:30 u tercih ettim. Jeepler Plazadan kalkıyor. Ucret 3.600 cop ve yarım saat içinde vadi girişine varılıyor.

 Vadi yuruyuşunun kısa ve uzun rotası var. Hostelden çocuklu bir aile ile uzun rotayı seçtik. Yol süreklii dik yokuşlar ve asma koprular geçilerek ilerliyor ve bir yandan nehir eşlik ediyor. Yaklaşık 2,5 saatte tepeye varılıyor. Tepede sivrisinek kuşları var. Tabii oyle soyleniyor. Aşagıya inişimiz de 2,5 saat surdu. 

Bu oldukça yavaş bir tempo suresi. Jeepler en son 18:30 da kalkıyormuş. Tabii daha tepeye varmadan yagmur başladı o yuzden fotograf açısından iyi olmadı. Kolombiya klasiği sabah oglene kadar hava guneşli ogleden sonra hava kapatıyor. Donuş için de 3.600 peso verip turu tamamladık.💗💗