İki gün önce geldigim Guatapé’yim. Buraya gelir gelmez daha önce rezervasyon yaptığım göl manzarasına ve doğaya hakim Casa Encuentro’ya bir yerleştim.  Mevsim olarak Kolombiya ekim ayının sonlarında düşük sezonda olduğu için otelde cumartesi akşamı buf kaç çift vardı ama pazar akşamı adeta terk edilmiş gibiydi. Cumartesi gecesi geç saatlerde varmış, pazar gününü de Dünyanın 2. büyük kayasını ziyaret etmek için 3 saat göl etrafinda yürüyerek ve arkasindan tepe için 680 merdiven çıkmıştım.

p_20161030_151442_bfAkşam saatlerinde vardığımda bir anda ani değişen soğuyan havayla geceyi üşüyerek geçirdim. Dorm seçtiğkm odada benden başka kimse yoktu. Ayrıca vakit geçirmek için salon gibi kapalı sıcak bir ortam olmayınca odada uzun zaman geçirmek zorunda kalmıştım. Sabah uyandığımda geceden başlayan yağmurun devam ettiğini ve yalnız olarak yapacağım alternatiflerinde sınırlı olduğunu düşünerek eşyalarımı toparladım ve 2 saat uzaklıkta olan Medellin’e gitmeye karar verdim. Kahvaltıdan sonra check out yaptım, şöyle biraz manzarayi seyrediyordum ki,

bir bayan nasil olduğumu sordu ve bitki çayı için evine davet etti. Her zaman davetin güzel bir jest olduğunu duşunurum. Kaldıģım konuk evinin sahibiymiş. Doğru bahçeye yöneldi, ben de peşisıra arkasından… Pek bir şeye benzetmedigim bitkinin yapraklarından gelişi güzel koparttı ve aynı anda bir tomar yaprak demetini koklamam için bana uzattı. Limonade.. dedi.

Doğru evin kapısını geçip salona yöneldik.

p_20161031_113221

Kapının girişinde artist elinden çıkmış olduğu belli olan mozaik düzenlemeleri göz kamaştırıyordu.

p_20161031_112941Salona doğru yöneldiğimizde salonun tam ortasında yapılmaya devam edilmekte olan mozaik parçaları halı gibi kaplamıştı.

p_20161031_113726

Bir o yana bir mutfağa seyirtiyor bir yandan hayatından detaylar veriyordu. Güzel sanatlar okumuş ve butik otelin yapımı sırasında mozaik yapımını görmüş. Ve hobi olarak hayatına sokmuş.

p_20161031_113000

Suyun kaynama noktasına kadar kapının önünde duran mozaikleri de getirdi ve salonda duran desenle birleştirdi. Desende dans eden bayanların oldugunu ve bir kenarda bir erkeğin onlara müzik yaptığini açikladi. Kompozisyonu bitirip otelin duvarina monte etmek istiyor. Aslinda kompozisyon geçmiş şimdi ve gelecek gibi tasarlanmış. Bu arada hemen çaylarımızı hazırladı. Limon ilave ederek yudumladık ve sohbetimize devam ettik. Burayi sevdiğimi aslinda daha çok zaman geçirmek istediğimi soyledim. Daha sonra burada çeşitli projeler var kasabada uğrayip konuşabilirsin veya istersen mücevharat işiyle ugraşan saygın birisi var onun ingilizce bilen birisine ihtiyaci var gibi çeşitli olasılıkları sıraladı. Gün hep suprizlerle dolu. En güzeli kendim için değil başkaları için ne yapabilirim empatisi. Adı Maria ..