Komik bir hikayedir. Zaten seyahatlerin guzelliği hikayeler içinde hikayeler barındırmasıdır.

Yer Salento.. Buraya iki gece önce gelmiştim. Bir önce ki gün Cocora Valley denilen yere gitim. Bugün programda kahve turu vardı ama gece başlayan şiddetli yağmur ve şimşekler gözümü korkuttu.  Tabii sanılmasın ki yağmurdan korkuyorum. Seyahat koşullarinda beklenilmek istenmez. Bir de hostel koşullari ev gibi olmadiği için açik havalarda daha mukemmeldir. Sabah kahvaltı yaptım yağurla sivrisinek kuşunu seyrediyorum.  Bir yandan da bir program düşünüyorum.

Yola çikarken neye niyet neye kismet demeli 😋 ilk once Salento’ya çok yakin olan Filandia’yi kafama koydum. Daha sonra hostal sahibi Jesus ile konuşunca Manizales de karar kildim. Hava oldukça yagmurlu oldugu için kahve turuna gidemedigim benim gonulluluk işi de yatinca Jesus Hacienda Venezia diya bir kahve hosteli oldugunu soyledi. Yagmurda koşturarak durağa gittim. Saat 13:20 ve Pereira ya minubus 13:00 de kalkmış. Bir daha ki 14:50 dedi. Bir saat desek Pereira”dan da bir saatden fazla surecegini hesaplayınca, orada ki gprevli ” 13:30 da Armenia var Flores de inersiniz” Manizalese binersiniz dedi. Minubus geldi atladım tabii 15 dakikada vardik. 3.000 peso ödedim indim. Yolun karşısında beklemeye başladım bir çiçekçi var adından anlaşılacağı uzere.  Bekliyorum ve binmiyorum.

p_20161025_135604

p_20161025_141438

Meğer Manizales araçları zaten Pereirada terminalde duruyormuş. Ben oradayken orada duran kadının kocası tavuk getirdi çiçeklerin yanına astılar. Artık beklemeden vazgeçmişken Manizales geldi. En arka sırada oturuyorum. Koltuklar diğerlerine oranla yuksekçe. Araba virajlarda kıvrıldıkça obur koşede oturan kıza çarpacak gibi oluyorum. Midem alt ust durumda Pereira ya vardık. Surucu indi ben de peşinden. Ben adresi sordum ona, o da oradakilere. Ucret odeyip bilet aldım. Sonunda yolda inersem işimin zor olduğuna karar verip booking den rezervasyonu iptal ettim bu sefer şehirde bir yet bakmaya başladım. Tam dalmışken durduk baktım surucu bana işaret ediyor. Sırt çantamı işaret ederek Hacienda Venezia 2,5 km yazan tabelanın altına yere koydu devam etti. İndiğim yerde bir restaron var oraya doğru yoneldim.

p_20161025_163307

Tamamiyle sessiz manzaraya hakim ama insan ıssızlığı . Orada ki bayana sorunca hemen telefonunbir tuşuna basıp bana verdi. Ispanyolca ingilizce bir kaç kişi telefonda ozne değiştirdi. Ne desem bilmiyorum yalan hikayesi oldu rezervasyonum vardı da iptal ettim de sonra burada kendimi buldum da. En sonunda beni 20 dk icinde almaya geleceklerini soylediler. Telefon konuştukça yazmış 1.500 peso odedim. Bu arada yağda kızarmış empanalardan yedim. Yerken kotu kağıttan yapılmış peçetelerden beş parmağım yağ içinde kaldı. Birazdan yaşlıca Antonio jeep ile geldi, sanirim tesis şoföru..hemen çantaları arabaya attı gidiyoruz az gitik uz gittik dere tepe duz gittik bir yandan kahve tarlaları her yanımızda. Bazılarının meyvalarının sarı oldugunu gordum “aa daha once gormemiştim” diye ekledim. Antonio hem kırmızı hem sarı cinsinin oldugunu soyledi. Işçiler bir yandan yolda yuruyorlardı. Bir ana bina bir guesthouse bir de hostel odugunu soyledi. Tabii ana bina pahalıymış. En sonunda ana binadan 1 km uzakta olan hostele vardık.

Doğa çok guzel ama in cin top oynuyor. Ismi Luz gbi olan bir bayan sıcak bir karşlama yapıp esyaarımı soğuk bir odaya bıraktı. Oda hostelden çok asker koğuşuna benziyordu. Ve gunun suprizini açıkladı maalesef bu gece ışık yok dedi. Dağ başı hem yalnız hem ışıksız. Hemen unlu şarkıcımız rahmetli Kayahan aklıma geldi “odalarda ışıksızım” bir yandan ilgili bayanın bana “ne yapmak istersin” diye sorduğunu duydum. Çok yorgun olduğumu soyleyince bayan Manizales e beni ücretsiz bırakabileceklerini soyledi. Benim için hostalden yer ayırmak için telefon açtı. Bu arada odama yeni bir oda arkadaşı 🐔gelmişti kanatları da vardı.  Kuçuk bir tavuğun ust ranzaya nasil uçabildiğine hayret ettim.

Bu arada çevre fotoğraflari çekmeye başladim. Oldukça keyifli ve her taraf kahve bitkileriyle dolu. Brlki bilenler vardir kahvenin beyaz çiçekleri oluyor ve yasemin gibi kokusu..

p_20161025_173558

p_20161025_172641

p_20161025_172312

p_20161025_172336

p_20161025_173322

p_20161025_172905

p_20161025_173452

 Neyse akşam çalışanlara servis varmış beni hostelime bıraktılar, bu macerada böyle bitti.