CLICK FOR ENGLISH

Santarem Manaus Amazon Nehri Yolculuğu

dsc_0004_14

Doğum günüm 09 Temmuzda vardığım Brezilya’nın kuzey doğusunda bulunan Santarem Alter do Chao’da 4 gece kaldıktan sonra 13 temmuz sabahı 07:00 civarı uyanıp soğuk bir duşla kendime geldikten sonra sırt çantamı toparlamaya başladım. Ne kadar zaman oyalandığımı bilmiyorum ama bahçe avlusuna açılan odamdan kahvaltı hazırlama seslerini ve  kahve kokusunu alınca saatin 08:00 olduğunu anladım. Hemen bir şeyler atıştırıp bir fincan kahveyle sabah keyfini yaptıktan sonra yola çıkış başladı.Kaldığım hostel otobüs durağına 10 dakika yürüme mesafesindeydi. Rodovario onibus terminaline geldiğimde durakta sadece bir kişi bekliyordu. Saatimi kontrol ettim daha 08:30 olmamıştı ve yarım saatte bir gelmesi gereken  otobüsü yakaladım diye düşündüm ve rahat bir nefes aldım. Beklerken gemide bazı çantalarımı güvenli korumak için kullanabilirim düşüncesiyle durağın köşesinde yer alan büfe görevlisine plastik poşeti olup olmadığını sordum sağolsun 2 tane poşet verdi para teklif ettim ama almadı. Dünyada pozitif insan sayısı hala yeterince var diye düşündüm.Evet bundan sonra iyi insanların ismini yazmayı düşünüyorum. Bu arada otobüs saat 09:00’a kadar gelmedi ve amazon nehri gemisinin sabah 10 olduğu aklıma gelince eğer geç kalırsam nereye gideceğim belli değildi. Manaus vapuruna yetişme ihtimalim oldukça zayıftı. Brezilya’da olduğum düşünülürse vapurun zamanında kalkma olasılığı azdı. Neyse ki 5 dakika içinde otobüs geldi ve  09:50 civarı Santarem’de liman’a en yakın olan durak olan Banco do Brasil önünde otobüsten indim. Ortalıkta taksi görünmüyordu yavaş yavaş yürümeye başladım. Seyahatimin süreciyle yer değiştirdikçe yüküm de artmaya başlamıştı. Bir de hamak ağırlığı sırt çantama yük olmaya başlamıştı. Dağcılık merakımdan çadır ve kamp malzemelerinden de vazgeçemiyordum. Sırt çantam yaklaşık 22 kg geliyordu. Yavaş yavaş ve dinlenerek limana yaklaştım. Limana vardığımda bir gemi yükleme yapıyordu inşallah yakalarım diye düşündüm. Giriş kapısının solunda yer alan bilet satış ofislerinden bir tanesi açıktı ve önünde bir bayan bilet  alıyordu..  Koşturarak sordum Manaus?  başıyla evet işareti yaptı diğer bayanın biler işlemi bitince benim bilet işlemine başladı. Bilet  150 BRealmiş. Pasaportumu uzattım bir kaç dakika sonra ismimi yazmam için bileti bana uzattı. Nedense adımı zorlukla yazıyorlar ve her seferinde kendim yazıyorum. Vapurun ayrılış saati 11:00 dedi. Rahatlamış bir şekilde gemiye vardım. Bu gemi Belem- santarem arasında bindiğim gemiye oranla daha küçük  ama diğerine oranla lüks tarafları var.

Gemiye çıkarkan,  muz dolu bir kamyon gemiye yanaşmış, muzları gemiye aktarıyorlardı. Amazon bölgesinde karayolundan ulaşım bulunmadığından bu bölgede tüm taşımacılığı amazon nehri gemileri yapıyor.. O yüzden meyveler sebzeler yüklenmek için bekliyordu. Birinci kata çıkıp hamağı kurmak için yer bakmaya başladım ama her taraf dolu görünüyordu orada duran bir satıcı üst katın müsait olduğunu söyledi ve benim eşyalarımı üst kata taşımama yardım etti. Yukarısı oldukça boştu ve bir yere kurdum hamağı. Daha sonra 2 brezilyalı kızlar geldiler özellikle söylememe rağmen hamağa çok bitişik hamaklarını kurdular diğer tarafa da çocuklu bir bayan hamak kurunca arada kaldım. Bu gemide hiç yabancı yoktu ve portekizce bilmediğim için uzun süreli seyahat oldukça bunaltıcıydı. Geminin kalkışı 14:30 gibi gerçekleşti. Brezilya’da saat 10:00 diyorlarsa mutlaka yarım saat tolerans var bunu her zaman göz önünde bulundurmakta fayda var.

Gemi yol almaya başladıktan sonra sakin geçti genellikle tek sosyal alan olan cafenin önü hemen hemen boştu. Diğer gemide çocuklar daha özgür …Yolcular daha özgür gibiydi. Diğer gemide neredeyse kuralları hatırlatan görevli görünmüyordu. Bu gemide cafe önünde sandalyeleri zincirle kilitliyorlar…sandalyelerin bile özgürlüğü yok.

Gemide akşam yemeği saat 18:00’de brezilyada çok yaygın olan kilogram açık büfe.. İstediğini alıyorsun tartılıyor ve kilogram fiyatı 30 Real civarı. Et ve tavuk çeşitleri salata vb gibi yaklaşık 11 real tuttu. Brezilya’da tüm restoranlarda yemek sonrası kahve bedava olduğu için burada da yemekten bir kaç saat sonra kahve veriyorlar. Filtre kahveyi şekerli hazırladıkları için pek hoşuma gitmiyor. Daha önce bilgim olsa yanıma çay ve kahve alırdım.

Akşam yemeğinden sonra yapılacak pek bir şey yok kah sivrisinek kah rüzgar beni hamağa gitmeme neden oluyor. Ne zaman uyuduğumu hatırlamıyorum hamakta zaman zaman uyandığım için erken yatmak dinlenmek için daha ideal. Zaten şu anda nehrin akışının tersine yol alıyoruz. En iyisi sakin sakin hayal kurmak

14 Temmuz 2016

Güneşin ilk ışıkları yansırken gözlerimi açtım karşımda Amazon Nehri fonda tan yeri ağarıyordu. Gökyüzü güneşin rengini üstüne örtmüş yer yer açıkta kalmıştı. Hemen yukarı güverteye çıkıp biraz jimnastik hareketleri yaptım.

Gemide sabah kahvaltı anonsu güneşin doğuluyla yapılıyor saat 06:00 da. Kahvaltı bir fincan sütlü kahve

Bir dilim karpuz bir dilim kek ve içinde minyatür peynir olan bir sandviç ekmeği. Bir de sütlacımsı bir şey var bardakta veriyorlar gayet tatlı.bu arada Brezilyada kahveyi hep şekerli yapıyorlar o yüzden hiç lezzet alamıyorum. Gün sakin geçiyor sosyal bir ortam yok, yağmur yağmaya başlayınca hamağa gidiyorum uyku tulumuna iyice sarılıyorum. Biraz uyumuşum.Öğlen yemeği anonsu 10:30 da yapılınca  bir trafik başladı ben de genele uydum ve yemeğe oturduğumda saat 11: 00 olmuştu. Bu kadar erken öğlen yemeği yememiştim. Gemide her şey yavaş…. Öğleden sonra telefonu şarj etmek için güvertede cafe önüne çıkıyordum. Yüksek volumuyle latin müziği gemiyi kaplıyor. Masa ve sandalyeme oturuyorum önümde saatlerce değişmeyen yağmur ormanlarının görüntüsü büyüleyici.. Bakıyorum bakıyorum. ve görüntü içinde kayboluyorum.

Akşam yemeğini saat 18:00 civarı yedikten sonra artık işimiz kalmadı..saat 20:00 gibi geceyle birlikte hamaklarımıza yerleştik. Gece görüntüsü karşımda yıldızlar karşımda gidiyor gidiyor.. . Daha sonra uyumuşum gece yanımdaki kızların gittiğini duydum. Tekrar uymaya devam ettim. Her tarafı açık olduğu için gemi oldukça esiyor ve yolculuğum boyunca taşıdığım uyku tulumum ilk defa işe yaradı. Daha sonra da çok işime yarayacak uyku tulumunun seyahat için vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum.

15 Temmuz 2016

Sabsh yine güneşin doğuşuyla gözlerimi açıyorum. 05:45 gibi tan yeri ağarıyor sonra 06:00 gibi güneş doğuyor. Yine sabah kahvaltısına gidiyoruz kahvaltımı alıp yukarda cafe önünde yiyorum. Daha sonra internetin çektiğini görünce facebook mesengera bakıyorum.

Saat 09:00 gibi çantamı topladım uyku tulumunu sırt çantamın altına yerleştirmek için şişme mat çıkartıp tekrar rulo yapmaya başladım. Arka taraftaki hamakta oturan bir adam yardım etmeye geldi  ve mat gerçekten oldukça küçüldü. Ben sırt çantama yerleştirirken bana “hippi misiniz” diye sordu. Bir an şaşırdım. Şimdiye kadar hiç hippiye benzeyeceğimi düşünmemiştim. İçimden gülümsedim. Aslında hoşuma gitmişti. Demek değişiyordum. Genel olarak her yerde bakış o. Sırt çantası çadırın varsa hippi oluyorsun. Belki de haklı ne diyelim.

Daha sonra hamakta oturup beklemeye başladım. Çocuklar yerde ölmüş çekirge ile oynuyorlardı ve çok eğlendikleri belli oluyordu. Gözümde büyüyen Belém-Manaus yolculuğu sonlanmak üzereydi ve sanırım başlamak yolun yarısı.. Yola başladıktan sonra yol götürüyordu zaten. Yol boyunca Manaus’dan sonra ne yapacağım derdine düşmüştüm. sanırım şimdiki zamanda olmak gerçekten zor bir kavramdsc_0012_13

Saat 10:00 oldu ve şimdi öğle yemeği anonsu yapıldı bir yandan Manaus’a varmaya çalışıyoruz bir yandan öğle yemeği kaptan öğle yemeği için yavaş gidiyor heralde düşünüyorum. Yemekleri yedikten sonra manaus girişinde Amazon nehriyle Rio negro birleşimini brezilyalı yol arkadaşlarım bana gösteriyor. gerçekten amazon nehrini sarımsı suyuyla  demir oranı yüksek olduğu için rio negro denilen kara nehir suyu birleşmiyordu.. Limana vardığımızda nedense gemide ki hiç kimse yol konusunda bana yardımcı olmadı.. Liman önünde otobüs durağında Local Hostel2e gitmek içiğn sorduğumda o bölgeye otobüsün geçmediğini söylediler. Taksi içinde 20 real istenince çok pahalı geldi ve yürümeye karar verdim. Manaus’da sıcaklık 40 derece ve inanılmaz bunaltıcı. Yolda dinlenmek için durakladığımda bir seyyar satıcı bana soğuk su ve kendi sandalyesini dinlenmem için verdi. ve Kolombiyalı olduğunu söyledi. Manaus benim için bir Kolombiya’lının yardımıyla güzelleşmişti. Ama daha sonra şehrin sıcak ve çok pahalı olması nedeniyle sevemeyecektim.

I started up my backpack after I had my birthday on July 09 in the north east of Brazil in Alter do Chao Santarem on 13 July in the morning after staying 4 nights at 7:00 came around to wake up in a cold shower myself. I do not know how long I linger, but the sound received from preparing breakfast room opening onto the patio and smell the coffee by the time I realized it was 8:00. Just something to enjoy snacks and a cup of coffee in the morning did I depart from the hostel after the bus stop was 10 minutes walk başladı.kal. Rodovario onibus terminal when I arrived at the bus stop waiting for just one person. I checked my watch has never been more needed 8:30 and caught a bus to arrive half an hour I thought and I took a deep breath. Thanks to some on board while waiting for my bag, I asked whether officials buffet located on the corner of the plastic bag can I use to maintain a safe stop at the thought gave two bags I offered money but did not receive one. The number of positive people in the world, I think there are still enough people write his name after düşündüm.evet well. Meanwhile, the bus clock 09: 00 and if I did not come until late in the morning of 10 if it comes to my mind is the Amazon river ship was not clear where I go. The possibility of catching the ferry to Manaus was pretty poor. Considering the possibility of lifting the steamer time I was in Brazil was less. Fortunately, the bus arrived within 5 minutes and stop around 9:50 in the Santarem port that is closest to what I got off the bus in front of Banco do Brasil. I started slowly walking around did not seem taxi. I load my trip move around the process had begun to rise. A hammock was becoming backpack weight to the load. I did not give up the curiosity of my mountaineering tent and camping equipment. It meant about 22 kg backpack. I approached slowly and relaxing haven. I have a ship loading harbor was doing I thought I’d catch up hope. The entrance door was open one of the ticket offices located at the left and a lady was taking tickets up front .. I asked Manaus? yes, even made a deal with the marking process is finished, the other ladies began to process my ticket. Tickets were 150 breal. After a few minutes, I handed my passport and handed me a ticket for me to write my name. Somehow step of the difficulties they write and I write myself every time. He said the ferry departure time is 11:00. I have a relaxed way aboard. I ride aboard this ship than in a small but luxurious Belem- santarem than the other parties.

Ship interests, a truck full of banana docked ship, bananas were transferring the ship. All transportation in this area because there is no access from the highway in the Amazon region is doing .. So amazon river ships waiting to be loaded fruits and vegetables. I started looking for place to come out of the hammock on the first floor, but all sides said there seemed to be full of a salesman standing top floor that was available and helped me carry my stuff upstairs. Up was fairly empty and set up my hammock somewhere. Then I had two girls, although I told Brazilian hammock especially came to the other side so they could establish their adjacent hammock hammock in the way of a woman has armed the children. The ship had no long-term foreign travel was oppressive and I did not know Portuguese. The departure of the ship took place as 14:30. 10:00 surely there half an hour tolerance they say in Brazil it is always useful to keep in mind.

The ship was now calm after the start to take the lead in front of the cafe was usually almost empty, the only social space. Passengers on board the other children seemed more more … free free. Other officers on board almost did not seem reminiscent rules. This board chairs in front of the cafe chains are locking … no freedom even chairs.

The board dinner at 18: 00, which is very common in Brazil kilograms buffet .. you get what you want and weighed 30 kilograms price Real vicinity. It kept about 11 varieties of meat and chicken salad, etc. as real. In Brazil, for after-dinner coffee is free in all the restaurants here are also giving the coffee a few hours after eating. Filter coffee is not going well I like to prepare their sugar. Previously I’d take my knowledge with me, though tea and coffee.

Not much to do after dinner kah kah mosquito wind is causing me to go to the hammock. When I do not remember more ideal to relax or sleep early I wake up from time to time in the hammock. We take the road already reversed the flow of the river at the moment. Best calmly dream

July 14, 2016

The first rays of the sun reflected on the Amazon River in front of me I opened my eyes font dawn was breaking. was covered on the color of the sky, the sun was exposed in places. Just go up the deck did a little gymnastics.

Breakfast on board made the announcement at 06:00 eastern sun. Breakfast is a cup of coffee with milk

a sandwich bread with a slice of watermelon and a slice of cake in miniature cheese. And they have something to give to the cups are doing very tatlı.b sütlacıms coffee in Brazil all the way so I can not get no sugary flavor. No day goes quiet social environment, well, I’m going to hug the sleeping bags hammock began to rain. Uyumuşum.öğl little dishes announcement began at 10:30 hours I made, when I sit in a traffic across satellite and dish 11: He was 00. I eat so early lunch. On board everything was going slow …. the afternoon on the deck in front of the cafe to charge the phone. Latin music fills the vessel with high volume. Table and chairs to sit for hours in front of me I am the image of constant rain forest fascinating .. I look, I see. and I’m lost in the image.

After eating dinner around 18:00 we have now settled in the hammock in our business as we have been dealing with kalmadı..saat 20:00. Me going against me going against the stars at night image … Later I heard that I went to sleep the night of the girl next to me. I continued to do it again. Each side of the ship and my sleeping bag I was carrying quite blows my journey along it worked the first time because it is open. Then it is very essential to my business travel will not think of the sleeping bag.

July 15, 2016

Sabsh I open my eyes again at sunrise. 05:45 As dawn rises like the sun dawning after 0600. Again, we are going to breakfast in the morning I eat breakfast I took up the front of the cafe. Then I look to see that mesenger facebook check the internet.

I started to roll again remove swelling mat to place my bag as I collect 0900 sleeping bags under my backpack. He came to help a man sitting in a hammock on the back side and matte really rather small. I am placing my backpack to me, “Are you a hippie,” he asked. I was surprised for a moment. Until now, I never thought I’d look like a hippie. I smiled to myself. In fact I liked. So I was changing. In general, wherever it. If you’re a hippie backpack tent. Maybe they’re right what shall we say.

Then I began to wait to sit in the hammock. Children were playing in the dead grasshopper and was obvious they enjoy. It was about to end, and I think my eyes growing Belém-Manaus trip was taking the road to start the middle of the road .. after the start of the road anyway. Manaus after I fell into trouble along the way what to do. I think at the present time to be a really tough kavramdsc_0012_13

The time was now 10:00 and I think lunch was announced on the one hand while trying to reach Manaus lunch captain is going to slow for lunch, I see. After eating dinner at the entrance of manaus show me the way my friends Rio negro combination with Brazilian Amazon. really because of the high iron content in the Amazon river with the yellowish water could unite black river water called rio negro .. Port have we for some reason the ship, no one did not help me on the road .. I asked ICIGI go Local Hostel2 at the bus stop in front of the harbor that they said passage of the bus zone. 20 real when required in taxis arrived too expensive and decided to walk. Manaus in temperature to 40 degrees and incredibly overwhelming. I pause to rest on a peddler gave me cold water and rest for their seats. and said the Colombian. Manaus had the help of a Colombian flourish for me. But then not have been able liked because of the city’s hot and not too expensive.