CLICK FOR ENGLISH

Santa Marta’dan ne tarafa doğru devam edeyim derken Riohacha’ya doğru Venezuella sınırına doğru ve kuzeye doğru girmek cazip geldi. Böylece sekiz ayda güney amerikanın en güneyi ve en kuzeyine ulaşmış olacaktım. Santa Marta’da kaldığım hostelde tanıştığım Çinli arkadaşımla v taksiyle terminale gittik. Taksi fiyatları Santa Marta’da yaklaşık 6 Cop (6 tl gibi). Santa Marta”dan Riochaca”ya 2,5 saatlik otobüs yolculuğu ile geldik. Bilet fiyatı 20.000 peso.

Otobüsden indiğimizde yaklaşık 40 derece olana hava sıcaklığının alevli rüzgarının yüzümüzü kavurduğunu hissettim. Hemen bir taksiye atlayıp yine 6 cop vererek rezervasyon yapmadığımız ama adresini aldığımız Bona Vida Hostel’e geldik. Burada bulduğumuz en ucuz hostellerden biri olduğu için tercih ettik. Hosteli Avusturya ve Colombiyalı 2 genç açmışlar. Oldukça yeni 6 ay olmuş. Yatak fiyatı 8 kişilik odada kahvaltı dahil 30 tl gibi. En olumsuz tarafı odalarda klima yoktu, sadece vantilatörle serinlemeye  çalışıyorduk.

Cabo De La Vela Macerası ?

Çinli arkadaşım ile kuzey fenerinin bulunduğu Cabo de La Vela’ya gidelim dedik. Hostelden sorduğumuzda Urubia’ya kadar transferlerin olduğunu 15.000 Cop ücret karşılığı hostelden aldıklarını öğrendik.. Ama biz yerel halkın kullandığı yöntemi kullanalım dedik. Riohacha’dan Cabo de La Vela ya maceralı bir yolculuk yaptık. Önce 4.000 verip Quadrovia’ya (dörtyol anlamında) gittik. Orada durakta Urubia aracını bekledik.

Quadrovia!da dolmuş bekliyoruz.. Büfenin önünde ve yanımızdabüfe görevlisi bizmle çok ilgileniyor..
Durakda beklerken su kamyonu dikkatimiz çekti.

Ama uzun süre bekleyip, vasıta bulamayınca su kamyonuna bindik. Kolombiyada su oldukça pahalı 500 ml su şişeleri 2.000 cop ve bira daha ucuz. Bu nedenle sular çoğunlukla poşette ambalaj yapılıyor 250 ml 500 cop. Kamyon tamamiyle su poşetleriyle doluydu ve bunların arasında damacanalarda vardı. Su poşetlerinin üzerine yattık ama sular patlayacak diye ödüm patladı.

Kaderde su üzerinde seyahat etmek de varmış..
Yanımda kamyon kullanıcısı ve kamyonda su görevlisi

Yolda bizimle birlikte kamyon arkasında olan 20 yaşlarında bir genç ile sohbet ettik. “Kız arkadaşın var mı?” sorusunu  “2 yıldır birlikte yaşadığı bir hayat arkadaşı olduğu ve bebek beklediklerini ” söyledi. Tabii kız arkadaşı 16 aşında ve 14 yaşından beri birlikte yaşıyorlarmış. Çok şaşırdım ve kız hala okula gidiyormuş. Yol için hazırladığım sandviçleri paylaştım. Kamyon ve ekbi bizi Urubia’ da bıraktılar. Şehir merkezine kadar yürüyüp, Cabo için Collectivo durağını bulduk. Durakta beklerken fiyat sorduk , klasik olduğu üzere pazarlık yaptım 15.000 cop olan ücreti 10.000 cop olarak ödedim. Yolda keyifli bir zaman geçirdik. Araç arkası açık ve seyahat çok zevkli yanımızda oturanlarla sohbet ettik fotoğraflar çektik. Yollarda köylerde durakladık aracın üzerinde bulunan paketler yükler sahiplerine teslim edildi.

Yolda durduğumuz köylerde çocuklar yalınayak..
Yol boyunca çöl misali

Yol boyunca çöl havası esiyordu tam anlamıyla dune dışında kendimi çölde hissettim. Yol boyunca köylerin fakirliği göz çarpıcıydı. Çocuklar arabaya çıkıp bir şeyler istiyordu. Cabo deLa Vela’ya varınca hemen inip sahilde fotoğraf çektirdik. Oraya vardığımızda bizi gerçekten çöl olduğunu gördük.. Denize girdim ve duş almak istedim maalesef musluk yok ve su da 😦 Tüm yerleşimde su satın alınıyor ve altın değerinde.. Susuzluk gerçekten kötü ve bir gece konakladık.. Hamak seçeneği var ve benim hamağım olduğu için hostel bahçesinde hamakta konaklamak için 5.000 cop ödedim.

Cabo de La Vela , Okul çocukları bir tören yürüyüşünde
Sahil sakin sessiz yürüyüdükçederinleşmeyen deniz suyu.. Balıklar sürekli etrafınızda hopluyor zıplıyor..
Konakladığımız yerin önünde yerli kadınlar orada yaygın olam mochilla örüyorlar.. Hiç bir örneğe bakmadan ezberden yaptıkları dikkatimi çekti.
Sahide akşam oluyor.. Güneşin batışı ve kite surfing yapanlar..

Tabii oraya yakın Punto de Gallinas var, Kolombiya’nın en kuzey noktası. Ben kendimi en kuzeye kadar gitmiş kabul ettim.Tur pahalı olunca oraya gidemedik. Aynı şekilde geri döndük.

Dönüş yolculuğunda bindiğimiz araçda Urubia’lı genç kızlarla ,


Santa Marta, then I’ll continue to neither side towards the border with Venezuela and came to the Riohacha attractive to enter the north. Thus, the most southern south american eight months, it would have reached the north. The hostel I stayed in Santa Marta there I met my Chinese friend we went by taxi to the terminal. Taxi prices in Santa Marta about 6 Cop (as £ 6). Santa Marta “from Riocha of” either came with a 2.5-hour bus ride. Ticket price is 20,000 pesos.

The flame of the air temperature is approximately 40 degrees in the bus, I felt that we roast our face the wind. We have to book a cab right away again by 6 batons, but we get the address Boa Vida came Hostel.

We preferred because it is one of the cheapest hostels we found it here. Hostel Austria and Colombiyal to have opened two young. 6 months was quite new. Bed price as £ 30 including breakfast, in 8 double rooms. The most negative side rooms had no air conditioning, we were just trying to cool off the fan.

Cabo De La Vela Adventure?

Where the northern Chinese lantern with my friend, we said let’s go to the Cabo de La Vela. When asked about the hostel we learned that the transfer of up to 15,000 Urubia Copa fee they received from the hostel .. But we also let’s use the method that is used by local people. Riohacha from Cabo de La Vela, or have made an adventurous journey. Quadrovia before giving 4,000 (dörtyol sense) we went. We expect the syrup vehicle stop there.

But wait a long time, we boarded the vehicle could not find water truck. 500 ml of water is quite expensive in Colombia, 2,000 batons and water bottles beer cheaper. Therefore, water is mostly made packaging in sachets of 250 ml to 500 clubs. Truck bags were filled with water and were completely bottled in between them. We slept on top of the water bag to explode, but he blew my bile juices.

We chatted with a young man in his 20s on the road behind the truck with us. “Do you have a girlfriend?” question “for 2 years where he lived with a partner and the baby they are expecting,” he said. Of course they live in girlfriend wear 16, and since 14 years together. I was very surprised and she’s still going to school. I share the sandwich I made for the road. Trucks and akbar us Urube ‘they left. walk to the city center, we found the collectivo stop for Cabo. We ask price while waiting at the bus stop, I made a bargain with batons as a classic fee paid 15,000 10,000 batons. On the way, we had an enjoyable time. Car travel chatted with open back and very enjoyable sitting next to us, we take photos. We stop at the village in the way packages were delivered to the loads on the vehicle owner.

Along the way I felt myself in the desert outside the d literally blew the desert air. Eye was dramatic poverty of the villages along the way. The kids wanted to do something out of the car. We took photos when they’re just down the beach in Cabo dela Vela. We see us is really a desert when we get there .. I wanted to get to the sea came in and shower, unfortunately, not the faucet and water is purchased water 😦 All residential and golden .. Thirst We stay really bad and a night .. There Hammock option and that was my hammock I paid 5,000 batons to stay in the hammock in the garden for a hostel.

Of course, there are close to Punto de Gallinas, the most northern point of Colombia. I did not go there when considered expensive ettim.t gone up the north myself. We’re back in the same way.