CLICK FOR ENGLISH

Daha önce ki seyahatlerimde tanıştığım seyahat edenlerden öğrenerek helpx.net ve workaway.info sayfalarında profil oluşturdum ama uzun süre Buenos Airesde gönderdiğim başvurularda sonuç alamadım. Gerçekten usanmadan çok başvuru yapmak gerekiyor. Daha sonra Bolivya ve Şiliden hostel başvuruların olumlu sonuçlandı. Ama Iguazu ya geldiğimde hastalanınca tum seyahat planımı değiştirdim. Brezilyaya geçtiğimde Source Temple, Cunha olumlu cevapladı. 2 hafta süresince Budizm felsefesi hakim olan modern tapınakda sabahları 06:00 da yoga, saat 08:30 -12:30 arasi çalışma,  insaat 13;00 de öğle yemeği, saat 15:30 kung fu, Tai Chi gibi dersler.
Paraty’de gönüllü  2 diğer arkadaşla taksi tutup, Source Temple’a varıyoruz.

Sürücümüz arabadan inip ana kapıyı açıyor.

Source Temple huzur dolu


Bugün Source Temple da 1. Günüm, sabah yoga seansına uyanamadım, 08:15 de iş dağılımları için toplandık benle birlikte 3 kişi bahçede yaprakları tırmık yardımıyla toplayıp el arabasıyla taşıdık, daha sonra kum taşıdık. 4 saat bitmek bilmedi, saat 12:30 olduğunda sıcak bir duş inanılmaz geldi. Daha sonra güzel bir öğle yemegi, gözüm şöyle biraz dinlenmesi ama Kung fu dersini kaçırmak istemedim. Yarın ekmek yapmak için yardım grubundayım.
Gönüllü grubunda 8 kişiyiz. Daha çoğunlukla gençler ama herkes bir şeyler ariyor.

Guest house gönüllülerin kaldığı ev

Guest house şömine mutfak

Benim buraya gelişim biraz enkaz durumundaydı. Bir gün önce boğulmak tehlikesi yaşamam ve ertesi günü source temple’a varışım. İlk gece uyuyamıyorum. Gözümü kapattığım zamam su içinde hissediyorum kendimi. Ayrıca programa beraber geldiğimiz Ross’un olaydan sonra çekip gitmesi benimle hiç ilgilenmemesi ona karşı kin duymama yol açtı. Belki bir tapınakda zaman geçirmek için zamanlama çok uygun oldu. Yaralıyım. İyileşmeliyim ve kendimi onarmaluyım. Her şeye karşın yola devam etmeliyim.

Benim odam ❤❤

Günlerden 2.gün

Bugün 05:30 uyaniş, ve sabah 06:00 Chi Kung seansini  yakaladim. Kahvalti sonrasi  iş bolumu sonrasi lastik cizmeleri gecirip 4 saat bahcede capa yapip otlari ayiklayip gubreleme yaptim, vallahi gercekten 4 saat gecmek bilmedi, el arabasindan daha zor geldi. Yemek sonrasi 14:30 da flow arts gercekten çok faydali birinci bolumde herkes sirayla ikiser karsiya oturup 4 dakika gozlerini  icine bakiyor, sonra sariliyorsun, meditasyon gibi… Ikinci oyunda da sevgi ve mutluluk uzerine herkes karsilikli 2 tarafa geciyor, sevgi yolu olusturuyorsun, bir kisi gozleri kapali yuruyor, kalbini sevgi icin acmasini dersi veren kulagina fisildiyor, grupta herkes aradan gecerken onun cok ozel oldugu gibi sozler soyluyor, sariliyor ..cogunluk cok genc olmasina ragmen herkes agladi. 

Sonrasi 2 kisi yarinin ekmegini hazirladik. Bayiliyorum yorgunluktan daha gün devam ediyor.

Sabahları erken uyanmayı Ankara’daki şehir yaşantımda hep istemişimdir Ama ne yazık ki şehir yaşantısında biraz daha uyumak daha cazip geliyor. Sanırım dağ havası doğayla iç içe olduğu için sabah 05:30 uyanıp, genel yoga salonunda sabah namazını kılıp, daha sonra da ashtanga yoga seansına devam ettim. Şehir hayatı olmadığı için her şeye zaman var, daha sonra bahçe ve çiçek işleri çamurlu lastik çizmeler ve eldivenler..Saat 12:30 olduğunda herkes beden yorgunluğunu atmak için dualara koşturuyor. Binalarda bizim adetlerimiz gibi ayakkabıyla gezilmiyor. Ilk geldiğim gün herkesi çıplak ayakla yürüdüğünü görünce üşümüştüm. Artık ben de çorap giyme ihtiyacı hissetmiyorum. 

Burada aktivite bitmiyor, saat 15:00 meditasyon,  16:30 bio dans, oldukça ilginç dans ile düşüncelerden kurtulma ve sadece şimdiki zamanda kalmak için değişik egzersizler. 

İlk geldiğim gün Almayalı bir gencin 2 hafta daha gönüllü olarak kaldığını öğrenince, burada sıkılmadın mı, niye daha fazla kalmak istiyorsun diye sormuştum, o da burada günlerin hepsi birbirinden farklı diye yanıtlamıştı.

Gezginin seyir defteri, güne erken başlayınca gün uzadıkça uzuyor, geceler daha uzun, 17:00 de hava kararıyor🌜🌟. Sabahm Chi kung diğer adı  çigong aktivitesiyle başladı. Chi kung deyince biraz açıklama yapayım. Benim  de yüzyıl kalsa, sabah akşam uzak doğu sporu yapacağım aklıma gelmezdi, ama vucut sağlığı için denemek de fayda var. Chi Kung adından anlaşılacağı üzere Çin orijinli, bedenin enerji dengesini düzenleyen bazı beden hareketleri ve fiziksel duruşları nefes teknikleri kullanarak yapılıyor. Ayrıca alternatif tıp uygulamaları içinde yer alıyor. Chi Kung, kelime anlamı olarak yaşam enerjisi anlamına gelen Chi ve  çalışma anlamına gelen kung dan üretilmiş. İlgilenenler için 😊

Bugün mutfakta çalıştım, öğlene kadar 40 kişiye yemek hazırladık, her zaman olduğu gibi saat 13:00 de yemek sofrasına oturduğun zaman her şey çok güzel görünüyor. 

Yarın tatil 😊 günümüz. Tabii sabah yoga var.

Şu an genel olarak çoğunluğun uyuduğunu düşünerek,  Allah rahatlık versin, güzel uyuyun 😍😍

Cumartesi tatil 😊 seyahatte tatil demek komik geliyor, ama bugün çalışma olmadığı için tatildeyiz. Sabah hatta yoga seansından sonra çevre gezisi yapabildik. Doğanın içinde yer yer tek tük ev ve at manzarası eşliğinde  şelaleye kadar yürümek keyifliydi. Doğa bizi seviyormuş, şu anda yağmur yağmaya 🌂başladı.Şelalenin serin sularında bir saatlik yürüyüşün yorgunluğunu giderdik. Ohh şimdi de dinlenme zamanı


Günlerden pazar, şöyle uzaklaşırım derken tüm gün yağmur ☔ göz açtırmadı. Ne yapalım, günün sadeliğinin keyfini çıkarmalı kahve ☕ kitap 📑📝.

Bu gece Ramazan ayının ilk günü olması nedeniyle, herkesin ramazan ayının hayırlı olmasını diliyorum. Ben de googleplay den % 100 Namaz ve kıble  programını  indirdim São Paolo iline göre 5 vakit namaz ve kıble yönü. Çok işe yarıyor 😊 Burada ibadet edebilmem için de her türlü ortamı bana sağlıyorlar, gönüllü çalışanların kullanmasına izin verilmeyen salonu sadece benim kullanmama izin verdiler, ayrıca  “burası senin de tapınağın” sözü çok hoşuma gitti. 

Burada akşam 17:25 biraz şanslıyım 12 saat oruç zamanı. 

Burada sabah güne başlayalı 3,5 saat oldu. 🌞🌄 kimileri öğleden sonrasını yaşıyor. Burada yaklaşık 10 gündür uzak doğu sporları, yoga ve alternatif sporlarından öğrendiğim çok derin nefes alınması gerektiği  tabii çoğunluk pozitif enerji ve mutlak mutluluk için..Hayatımız koşturmacasında arada br kaç dakikalık zaman yaratıp şöyle derin derin nefes alıp vücudumuza oksijen girmesini sağlayalım, herkese harika bol oksijenli güzel bir gün diliyorum. 😍😍
Rebirthing Tecrübesi 

Bugün uzun süredir merak ettiğim rebirthing nefes alma tekniği ile tanıştım. Rebirthing tercüme edilirde yeniden doğuş anlamına geliyor. 

Seansta ilk önce yere sırtüstü yatıp üzerine battaniye örtüp, ağızdan nefes alıp derin derin ağızdan nefes veriyorsun. Bunun ne kadar sürdüğünü bilmiyorum vücut ısınmaya başlayınca eğitmen hocamız, anne karnında gibi yatar pozisyonuna çevirdi. Tabii bu arada ellerim ve ayaklarımda karıncalanma hissettim. Artık yarı  uyku hali gibi, hocamız Ananda kulağıma havanın kararlılığı benim istersem daha fazla kalıp dinleyebileceğim söyledi. Salonda benden başka kimse kalmamış. Uyansam mı uyanmasam mı hala oksijen etkisiyle ellerim ayaklarım uyuşuk. Biraz sonra toparlayıp kalktım. Evet gerçekten çok farklı bir deneyim tavsiye ederim. Yeniden doğmuş gibi oluyorsun.

Tanımında diyor ki; “Rebirthing düzenli yapıldığında zihninizde ve vücudunuzda hayatınız boyunca oluşan olumsuz düşünce kalıplarını yok eden bir nefes tekniğidir. Olumsuz düşünceler seanslarda fiziken karıncalanma, ısınma şeklinde ve düşünce olarak vücuttan atılır.

Rebirthing nefes alma tekniği ile beyine normalden çok daha fazla oksijen gittiği için yaşlanmayı da geciktiren bir tekniktir.”

Dönüp dolaşıp nefes konusuna geliyoruz. Daha ne olsun 😉üstelik  parka gitmeye de gerek yok, bir battaniye yeter 😊

Bugün başka bir şelale yürüyüşü yaptık, şelale altında mağaradan girip, belimize kadar su içinde şelale arkasından kayalardan tırmanarak  yürüyüp başka bir noktadan çıkış yaptık. Adventure 😍💗👏

Cunha her tarafı şelale olan bir yer, pazartesi artık ayrılıyorum 2 hafta nasıl geçti anlayamadım. Sanırım şehir hayatına alışmak zor gelecek.

Tatil kampı gibi bugün son gün  hava güneşli 🌄🌞 göl kenarında çimlere serildik. Ohh doğanın keyfini çıkaralım. Kuş 🐦 🐦🐦 sesleri, su sesi,  yaprakların hışırtıları. 🌿🌴🌲🌳


İki haftadır şehir hayatından uzakta kuşlar ağaçlar yoga ve doğa.. Bu günleri ararım. 😄

Bu sabah 6 civarı uyandığımda her tarafın buz kestiğini, hatha yoganın hiç de iyi bir fikir olmadığını düşünerek, saat 07  gibi yataktan fırlayıp çamaşırları toplamaya gittiğimde dünden yıkandığım çamaşırların hepsinin rengi bembeyaz görünce  bir an şok oldum. Sanırım gece 0 derece civarındaydı neyse ki donmadan. Şömine dışında hiç bir ısınma aracı yok, şömine de ortak alan da. Odalar buz dolabı. Neyse ki kar yağmadı. 

Bugün kü çalışmamız 2 saatti, daha sonra bana ait odayı bizden sonra gelecek gönüllü için hazırladım, temizlik çarşafı değiştirme ve odaya çiçek koymak gibi. Mektup da yazacaktım ama fırsat kalmadı.

Öğlen hep birlikte yemek yedik ve yavaş yavaş yeni gönüllüler gelmeye başladı ve bizden de gidenler…

Saat 14:00 gibi vedalaşarak ayrıldık. Ve kapı önünde hep birlikte fotoğraf çekildik .

Teşekkürler  Source Temple kısa sürede farklı deneyimler  ve paylaşımlar.

En çok etkilendiğim bir şey yaptıktan sonra herkesin birbirine çok teşekkür edip sarılması, sanırım insanı en çok mutlu eden his de değerli hissedilmek. Yaptığın işin boşa gitmediğini hissetmek.

Bazen gündelik hayatta gözden kaçırıyoruz.Bazen tekrar olsa da göz önünde bulundurmak da fayda var.❤❤❤

Yolcu Abbas bağlasan durmaz misali,  Source Temple Cunha Guaratinguetá’a taksi ve Oradan São Paulo 🚆🚗🚖, 

—–

Earlier in the learning of the traveling I met in my travels and I have created profiles on helpx.net workaway.info pages long but did not get results in the application I sent Buenos Airesd. You really need to do so assiduously application. Then a positive result from the application hostel Bolivia and Chile. But when I arrived I changed Iguazu or ill t travel plan. Source Temple when I went to Brazil, he replied in the affirmative Cunha. 2 weeks tapınakd modern Buddhism philosophy that prevailed during the morning yoga 6:00, 08:30 -12: 30 of work, building 13, 00 at lunch, at 15:30 Kung Fu, Tai Chi courses like.
Source Temple today in Day 1, I wake up in the morning yoga session, we gathered at 8:15 to collect distribution business with me rake the leaves in the garden with the help of 3 people with cars ported, then we move sand. 4 hours has not stopped, it came at 12:30 when incredibly hot shower. Then a nice lunch, as my eyes some rest but I did not want to miss the kung fu lessons. I grubund help to make bread tomorrow.
8 of us in the group of volunteers. Mostly young people, but anyone looking for something more.

image

Rebirthing